لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۵۱

نخست وزير سومالی به پایتخت بازگشت


اسلام گرایان اعلام کرده بودند ککه تا آخرین نفر از پایتخت دفاع خواهند کرد، اما با نزدیک شدن ارتش اتیوپی به موگادیشو ، این شهر را ترک کردند و به سمت بندری در جنوب این کشور گریختند.
پس از هفت روز جنگ میان اسلام گرایان سومالی و ارتش اتیوپی که از دولت تضعیف شده این کشور حمایت می کرد، محمد علی قدی، نخست وزیر سومالی، امروز وارد پایتخت شد.

با حضور محمد علی قدی در موگادیشو، حکومت اسلام گرایان عملا به پایان رسید و دولت بار دیگر کنترل پایتخت را به دست گرفته است. هرچند اسلام گرایان تهدید کرده اند که دوباره قدرت را در دست خواهند گرفت.

نخست وزیر سابق سومالی گفته است اولین اقدام بازسازی سومالی پس از پانزده سال جنگ داخلی است. هر چند که هنوز روشن نیست، چه کسی تامین امنیت در این کشور را به عهده خواهد گرفت.

اتیوپی و سومالی همواره روابط سردی داشته اند و برخی ناظران می گویند بعید است که ارتش اتیوپی مدت زمانی طولانی در خاک سومالی باقی بماند.

محمد علی قدی، نخست وزیر سومالی تا سال ۲۰۰۴ که در این کشور به قدرت رسید، سیاست مداری ناشناخته بود. وی پیشتر به هیچ یک از گروه های شبه نظامی درگیر در سومالی وابسته نبود. آقای قدی به یکی از بزرگ ترین قبیله های سومالی وابسته است.

در سومالی شش قبیله عمده وجود دارند. اعضای اتحادیه محاکم شریعت اسلامی عمدتا به قبیله آیرو وابسته بودند. محمد علی قدی می گوید مردم سومالی از جنگ داخلی خسته شده اند و زمان آن فرا رسیده تا گروه های شبه نظامی خلع سلاح شوند.

دولت انتقالی اجازه داده است تا نخستین محموله های کمکی سازمان ملل وارد خاک سومالی شوند. هرچند به گفته ناظران هنوز خیلی زود است تا بتوان عنوان با ثبات را به اوضاع این کشور اطلاغ کرد.

روز گذشته در پایتخت به طور مداوم صدای شلیک به گوش می رسید و پس از ان که اسلام گرایان پایتخت را ترک کردند، مردم دست به غارت اماکن عمومی و دولتی زدند.

عمر ادریس یکی از سران محاکم شریعت اسلامی در گفت و گویی با خبرنگار بی بی سی گفته است که جنگ هنوز به پایان نرسیده است و سومالی شبیه عراق و افغانستان خواهد شد.

اسلام گرایان همچنین ارتش اتیوپی را «ارتش صلیبیون» نامیده اند و از مردم سومالی خواسته اند که علیه آن قیام کنند. مقام های اتیوپی اعلام کرده اند که در طول جنگ هفت روزه، بین دو تا سه هزار تن از اسلام گرایان کشته شده اند.

اسلام گرایان اعلام کرده بودند ککه تا آخرین نفر از پایتخت دفاع خواهند کرد، اما با نزدیک شدن ارتش اتیوپی به موگادیشو ، این شهر را ترک کردند و به سمت بندری در جنوب این کشور گریختند.

صبح امروز ارتش اتیوپی به این بندر حمله هوایی کرد. تعداد کشته و زخمی های غیر نظامی هنوز به درستی معلوم نیست.

صلیب سرخ می گوید دست کم ۸۰۰ نفر از غیر نظامیان ناپدید شده اند. هنوز این نگرانی وجود دارد که قبیله های سومالی پس از اندکی به دلیل اختلافات کشور را به یک جنگ داخلی دیگر بکشانند. اسلام گرایان موفق شده بودند که بخش بزرگی از اعضای این قبیله ها را به خدمت خود در آورند، در کشور ثباتی نسبی بر قرار کنند و بخشی از تبه کاران را که عملا به تجارت مواد مخدر مشغول بودند و قدرت در شهر های کوچک و بزرگ در دست آن ها بود از کار برکنار کنند.

با این همه اعضای اتحادیه محاکم شریعت اسلامی متهم بودند که از تروریست های اسلام گرا حمایت می کنند. ایالات متحده نگرانی خود را از حضور اعضای شبکه القاعده در این کشور اعلام کرده بود و بسیاری شرایط این کشور را با شرایط افغانستان در دوره طالبان مقایسه می کردند.
XS
SM
MD
LG