لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۰۵

«موج چهارم برخورد با دانشجویان آغاز شده است»


با احضار شش تن از دانشجویان دانشگاه تهران همزمان لا امتحانات پایان ترم به کمیته های انضباطی این دانشگاه، فعالین دانشجویی می گویند که موج تازه ای از احضار دانشجویان آغاز شده است.
با احضار شش تن از دانشجویان دانشگاه تهران همزمان باا امتحانات پایان ترم به کمیته های انضباطی این دانشگاه، فعالین دانشجویی می گویند که موج تازه ای از احضار دانشجویان آغاز شده است.

شاهو رستگاری، مدیر مسوول نشریه دانشجویی خاک، پگاه حمزه ای، مدیر مسوول نشریه دانشجویی گیوتین، فرید هاشمی، سخنگوی انجمن اسلامی دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه تهران، یاسر مختاری، بهزاد احمد فر و جمشید اسمعیلی، دانشجویانی هستند که پیش از این نیز با احکام سنگین کمیته انضباطی مواجه شده بودند.

فرید هاشمی، سخنگوی انجمن اسلامی دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه تهران در مصاحبه با رادیو فردا می گوید موج چهارم برخورد با دانشجویان آغاز شده است و می افزاید: «این موج چهارم دانشجویان به کمیته های انضباطی است که به جز در زمان انقلاب فرهنگی، بعد از انقلاب سابقه نداشته است. در دولت نهم افرادی روی کار آمده اند که سابقه آکادمیک ضعیفی دارند و توان مدیریت علمی را ندارد و طبیعتا این افراد برای مدیریت کردن در دانشگاه، مجبورند به اهرم های دیگری برای اداره دانشگاه مثل اهرم های زور متوسل شوند.»

به گفته فرید هاشمی برگزاری مراسم ۱۶ آذر، روز دانشجو در دانشگاه تهران دلیل این احضار ها بوده است. وی ادامه می دهد: «در موج اول، دوم و سوم بیش از صد نفر از دانشجویان به کمیته های انضباطی احضار شده اند. در حال حاضر در موج چهارم احضارها سیزده نفر احضار شده اند که به نظر می رسد این شروع کار است و به تدریج شاهد افزایش این احضارها خواهیم بود.»

فرید هاشمی پیش از این دو بار در یک سال اخیر به کمیته انضباطی احضار شده است. وی درباره احضار شدنش به کمیته انضباطی می گوید که رفتن یا نرفتن به کمیته های انضباطی تاثیری در وضعیت پروندخ او نداشته، چرا که به گفته وی حکمش از پیش تعیین شده بود.

سخنگوی انجمن اسلامی دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه تهران با بیان اینکهد پیش از این به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده و هم اکنون در حال سپری کردن این محرومیت است می افزاید: «من هم اکنون در حال طی کردن دو ترم محرومیت از تحصیل هستم. در حال حاضر با توجه به اینکه دانشجوی کارشناسی ارشد هم هستم، این مساله می تواند موجب اخراج من از دانشگاه شود.»

وی در ادامه می افزاید این سنگین ترین حکم صادر شده برای یک دانشجوی کارشناسی ارشد است.

دانشجویان سراسر ایران در اعتراض به محرومیت برخی از دانشجویان از تحصیل و طرح ستاره دار شدن دانشجویان، طوماری تهیه کرده و در حال جمع آوری امضاء هستند.

امضاء کنندگان این طومار از رییس جمهوری، وزیر علوم، رییس سازمان سنجش آموزش و رییس هیئت گزینش خواسته اند اجازه بازگشت دانشجویان سه ستاره به دانشگاه و ادامه تحصیل را بدهند.

فرید هاشمی که از امضاء کنندگان این طومار است، از دلایل تهیه این طومار می گوید:« این طومار با همکاری دفتر تحکیم وحدت و انجمن های اسلامی دانشگاه ها و در اعتراض به محرومیت دانشجویان از تحصیل، احضار به کمیته های انضباطی،تعلیق فعالیت های انجمن های اسلامی و توقیف نشریات دانشجویی تهیه شده است.»

وزارت علوم از چندی پیش با اجرای طرحی موسوم به ستاره دار شدن دانشجویان از ادامه تحصیل دانشجویانی که فعالیت سیاسی داشته اند، جلوگیری می کند.
  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگار و مجری رادیو فرداست. او از سال ۱۳۸۲ به رادیو فردا پیوسته و پیش از آن در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. او بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مدتی در بی‌بی‌سی فارسی مشغول به کار بود و از سال ۱۳۸۹ تاکنون هم در رادیو فردا مشغول است.

    فرین عاصمی را در تلگرام در این کانال دنبال کنید: ​https://telegram.me/Fareenassemi

XS
SM
MD
LG