لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۴۶

ناشران ناقض «ارزش‌های جامعه» اجازه حضور در نمایشگاه کتاب را ندارند


به گفته معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد جمهوری اسلامی، آن دسته از ناشرانی که تمامیت ارضی ایران و «ارزش‌های اخلاقی جامعه را خدشه‌دار می‌کنند» اجازه حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال جاری را نخواهند داشت.

بهمن دری، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز یک‌شنبه، ۲۷ فروردین‌ماه، همچنین تهدید کرده است که این دسته از ناشران علاوه بر عدم اجازه حضور در نمایشگاه کتاب امسال از شرکت در دیگر نمایشگاه‌های کتاب ایران نیز «به مدت پنج سال» محروم خواهند شد.

با این همه، آن طور که در گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آمده است، آقای دری نه به نام ناشری به عنوان نمونه در این زمینه اشاره کرده است و نه به مصادیق خدشه به «ارزش‌های اخلاقی جامعه» یا تمامیت ارضی کشور.

از سوی دیگر هشدار این مقام وزارت ارشاد جمهوری اسلامی در حالی است که هیچ کتابی در ایران منتشر نمی‌شود، مگر آن که پیشتر مجوز انتشار را از ممیزان این وزارتخانه دریافت کرده باشد.

کار سانسور و ممیزی کتاب در دو دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد آن قدر بالا گرفته و صف کتاب‌های در انتظار مجوز در وزارت ارشاد آن قدر طویل شده که سال گذشته این وزارتخانه از برخی از ناشران سرشناس ایران خواست که خود پیش از ارائه کتاب‌ها آنها را «ممیزی» کنند.

در همین حال در چند ماه گذشته فعالیت دست‌کم دو ناشر بزرگ و معتبر ایران از سوی وزارت ارشاد به حال تعلیق درآمده است.

در اسفندماه سال گذشته، پس از تعلیق فعالیت نشر چشمه، گزارش‌هایی منتشر شد حاکی از آن که وزارت ارشاد از صدور مجوز برای کتاب‌های انتشارات ثالث هم سر باز می‌زند، بی آن که توضیحی در این باره ارائه کرده باشد.

بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد که ریاست بیست و پنجمین نماشیگاه بین‌المللی کتاب تهران را نیز بر عهده دارد، از عدم حضور دسته‌ای دیگر از ناشران در نمایشگاه امسال نیز خبر داده است.

به گفته آقای دری، از حضور ناشرانی قطعا جلوگیری خواهد شد که «در خدشه‌دار کردن دین مبین اسلام تلاش می‌کنند».

او همچنین به ناشرانی هم اشاره کرده است که «آثاری با مضامین ضدشیعی و وهابیت تولید می‌کنند».

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که هر سال برگزار می‌شود فقط محل حضور ناشران داخلی نیست، بلکه ناشران خارجی و به‌ویژه ناشرانی از کشورهای عربی در این نمایشگاه حضوری چشمگیر دارند.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه آینده در مصلای این شهر برگزار خواهد شد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG