لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۲۵

حمایت جهانی از مردم ایران، در ۱۱۰ شهر، شش قاره


اعتصاب غذای روشنفکران و فعالان مدنی ایرانی در مقابل سازمان ملل در نیویورک
حامیان ایرانی و غیرایرانی حقوق بشر، شنبه، ۲۵ ژوئیه مطابق با سوم مردادماه ۱۳۸۸، در بیش از ۱۱۰ شهر از شش قاره جهان در حمایت از حقوق بشر مردم ایران گردهم می‌آیند.

تلویزیون خبری سی‌ان‌ان می‌گوید که این تجمع جهانی از جمله در ۴۶ شهر در آمریکا و ۴۷ شهر در اروپا برگزار می‌شود.

گروه «اتحاد برای ایران»، از سازمان‌دهندگان این گردهم‌آیی جهانی، یکی از اهداف آن را محکوم کردن واکنش خشونت‌بار دولت جمهوری اسلامی به اعتراض صلح‌آمیز عده زیادی از مردم ایران به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر اعلام کرده است.

به گفته منابع رسمی، ‌در جریان اعتراضات و راه‌پیمایی‌ها پس از اعلام نتیجه انتخابات در ایران که محمود احمدی‌نژاد پیروز آن معرفی شد دست‌کم ۲۰ نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند که از محل نگهداری بسیاری از آنها اطلاعی در دست نیست.

«اتحاد برای ایران» در وب‌سایت خود به عنوان یکی از اهداف این تجمع جهانی از سازمان ملل متحد خواسته است «درباره نقض سازمان‌دهی‌شده و ناگوار حقوق بشر در ایران،‌ زندانی‌ها، شکنجه‌ها، ناپدیدشدگان و کشته‌شدگان فورا تحقیق کند».

چندین برنده جایزه معتبر صلح نوبل نیز برای شرکت در این تجمع جهانی در محکومیت دولت جمهوری اسلامی ابراز آمادگی کرده‌اند، از جمله جودی ویلیامز از آمریکا، اسقف اعظم دزموند توتو از آفریقای جنوبی و شیرین عبادی، تنها برنده ایرانی جایزه نوبل که اعلام کرده است در شهر آمستردام، هلند، به این تجمع خواهد پیوست.

خانم عبادی که در کنار سازمان گزارشگران بدون مرز و سازمان عفو بین‌الملل خود از سازمان‌دهندگان این تجمع جهانی است در پیامی ویدیویی به همین مناسبت اشاره می‌کند که «جواب اعتراض مسالمت‌آمیز مردم... گلوله بود و زندان» و از بان کی – مون،‌ دبیرکل سازمان ملل، می‌خواهد «قبل از این که ایران تبدیل به زیمبابوه شود... برای بررسی اوضاع ایران به ایران سفر کنید».

در همین زمینه روز شنبه شعبه سازمان «عفو بین‌الملل» در شهر سئول،‌ پایتخت کره جنوبی، در تجمعی اعتراضی «آزادی فوری و بی قید و شرط» تمام بازداشتی‌ها در ایران را خواستار شد.


پیام ویدیویی شیرین عبادی به مناسبت تجمع جهانی روز شنبه

این تجمع جهانی در حالی برگزار می‌شود که به گزارش وب‌سایت «اتحاد برای ایران» چندین سازمان حقوق بشری در کشورهای عربی نیز برای اعلام اعتراض به نقض حقوق بشر در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران گردهم آمده‌اند.

از جمله این سازمان‌ها می‌توان به موسسه مطالعات حقوق بشر در قاهره، مرکز حقوق بشر در بحرین، و کمیته دفاع از دموکراسی، آزادی و حقوق بشر در سوریه اشاره کرد.

گروه راک بسیار معروف «یوتو» نیز که روز شنبه در شهر دابلین در ایرلند برنامه دارد وعده داده است که ویدیویی در اعلام همبستگی با جنبش سبز ایران پخش کند.

روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته نیز عده بسیاری از حامیان جنبش سبز در خارج از ایران در برابر ساختمان سازمان ملل در نیویورک در کنار افراد سرشناسی چون نوآم چامسکی و اکبر گنجی دست به اعتصاب غذا زدند.
XS
SM
MD
LG