لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۱۷

جرج کلونی شصت و هشتمین جشنواره فیلم ونیز را آغاز کرد


جرج کلونی، ستاره هالیوود و کارگردان فیلم‌هایی چون «شب به‌خیر، موفق باشید»، روز چهارشنبه، ۹ شهریورماه، شصت و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز را در حضور رقبایی قدر چون رومن پولانسکی و دیوید کراننبرگ کلید زد.

آن طور که در خبرها آمده است، فیلم تریلر جرج کلونی با عنوان «نیمه ماه مارس» درباره فساد سیاسی در آمریکا که در آن علاوه بر خود او رایان گازلینگ و فیلیپ سیمور هافمن نیز بازی می‌کنند چندان مورد توجه منتقدان حاضر در ونیز قرار نگرفته است.

اگر نظر هیئت داوران این جشنواره با ریاست درن آرونوفسکی، کارگردان قوی سیاه، با این منتقدان یکی باشد، کار برای این ستاره هالیوود در بخش مسابقه جشنواره ونیز بسیار دشوار خواهد شد.

در بخش مسابقه این دوره از جشنواره ونیز که مهم‌ترین بخش این جشنواره معتبر بین‌المللی نیز هست، فیلمسازان قدری چون رومن پولانسکی، دیوید کراننبرگ، اندریا آرنولد، تاد سولاندز و ویلیام فریدکین نیز حضور دارند.

اعضای هیئت داوران بخش مسابقه ونیز ۲۰۱۱

سه فیلمساز ایرانی هم در این دوره از جشنواره ونیز حضور دارند:‌ امیر نادری با «کات»، مرجان ساتراپی با «مرغ و خورشت آلو»، و جعفر پناهی و مجتبی میرطهماسب با «این فیلم نیست».

در این میان شرط‌بندان حرفه‌ای بیش از همه به این امیدوارند که از میان ۲۲ فیلم بخش مسابقه فیلم آقای کراننبرگ کانادایی با عنوان «شیوه خطرناک» شیر طلایی این دوره از جشنواره ده روزه ونیز را با خود به خانه ببرد.

در شیوه خطرناک که روزنامه گاردین آن را «تریلری اروتیک» توصیف کرده، ویگو مورتنسن نقش زیگموند فروید، پدر روان‌کاوی، را دارد و مایکل فسبندر بریتانیایی نقش شاگرد و رقیب آینده او، کارل گوستاو یونگ، را و کیرا نایتلی نقش بیماری که میان این دو فاصله می‌اندازد.

اما اندریا آرنولد، کارگردان محبوب منتقدان بریتانیایی، و سازنده فیلم‌های تحسین‌شده‌ای چون «جاده سرخ» و «تنگ ماهی» که تا اندازه‌ای دنباله‌روی کن لوچ توصیف شده با برداشتی از رمان بسیار معروف «بلندی‌های بادگیر» اثر امیلی برونته به ونیز رفته است.

یک اقتباس ادبی دیگر که امسال در ونیز حاضر است برداشت تازه‌ای است از رمان جان لوکاره، نویسنده داستان‌های جاسوسی، با عنوان «خانه‌به‌دوش، خیاط، سرباز، جاسوس» که گری الدمن و کالین فیرت در آن بازی دارند.

ال پاچینو، بازیگر محبوب آمریکایی، نیز امسال در نقش کارگردان در جشنواره ونیز حضور خواهد داشت، با برداشتی آزاد از اثر معروف اسکار وایلد انگلیسی با عنوان «سالومه». فیلم آقای پاچینو «وایلد سالومه» نام دارد.

شصت و هشتمین دوره از جشنواره ونیز روز ده سپتامبر، ۱۹ شهریورماه، با اعلام برنده در بخش مسابقه به کار خود پایان خواهد داد.
XS
SM
MD
LG