لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۰۹

نامزدهای گلدن گلوب اعلام شدند؛ فرهادی دوش‌به‌دوش غول‌های هالیوود


اصغر فرهادی
اصغر فرهادی با فیلم بسیار تحسین‌شده‌اش، جدایی نادر از سیمین، روز پنج‌شنبه در کنار فیلمسازانی چون پدرو آلمودووار برای جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی سال ۲۰۱۲ نامزد شد.

اما در میان نامزدهای گلدن گلوب که روز پنج‌شنبه اعلام شد فیلم کمدی موزیکال «آرتیست» از فرانسه بیشترین شانس را داشت و در شش رشته برای دریافت جایزه نامزد شد.

پس از این فیلم سیاه و سفید به کارگردانی میشل هازاناویسیوس، دو فیلم هالیوودی «خدمتکار» به کارگردانی تیت تیلر و «اولاد» ساخته الکساندر پین هر یک با پنج نامزدی بیش از همه مورد توجه قرار گرفتند.

پس از اینها دو فیلم «نیمه‌شب در پاریس»، تازه‌ترین فیلم وودی آلن، و «نیمه ماه مارس»، ساخته جدید جرج کلونی در مقام کارگردان هر یک در چهار رشته نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شدند.

در کنار رایان گازلینگ که برای بازی در فیلم «نیمه ماه مارس» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد شده، لئوناردو دی‌کاپریو برای فیلم «جی. ادگار» ساخته کلینت ایستوود و مایکل فسبندر، ستاره تازه‌نفس بریتانیایی، برای فیلم شرم با او رقابت خواهند کرد.

در میان بازیگران زن نیز جودی فاستر، بازیگر کهنه‌کار، برای فیلم «کشتار» ساخته رومن پولانسکی نامزد جایزه بهترین بازیگر زن شده است و تیلدا سویینتن، بازیگر بریتانیایی که معمولا از هالیوود دوری می‌کند، برای فیلم «لازمه درباره کوین حرف بزنیم.»

اما نامزد شگفتی‌ساز این دوره از گلدن گلوب، دست‌کم برای ایرانی‌ها، می‌تواند «جدایی نادر از سیمین» باشد که به طور بالقوه اصغر فرهادی را یک گام دیگر به جایزه اسکار سال ۲۰۱۲ نزدیک‌تر می‌کند، هرچند که او در گلدن گلوب امسال رقبای قدری چون پدرو آلمودووار را با فیلم «جلدی که در آن زندگی می‌کنم» دارد.

سه فیلم «گل‌های جنگ»، «در سرزمین خون و عسل» و «بچه دوچرخه‌سوار» نیز در کنار فیلم‌های فرهادی و آلمودووار برای دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی رقابت خواهند کرد.

در بخش فیلم انیمیشن نیز فیلم‌های تن‌تن، آرتور کریسمس، اتومبیل‌ها ۳، رنگو و گربه چکمه‌پوش برای دریافت گلدن گلوب بهترین کارتون سال رقابت خواهند کرد.

در مراسم گلدن گلوب سال ۲۰۱۲ مورگان فریمن، بازیگر کهنه‌کار هالیوود، جایزه سسیل بی. دومیل را برای یک عمر فعالیت هنری دریافت خواهد کرد.

جوایز گلدن گلوب در ۲۵ رشته با رای ۸۵ عضو انجمن مطبوعات خارجی هالیوود به برندگان اعطا و همیشه مقدمه‌ای بر جوایز اسکار تلقی می‌شوند.
XS
SM
MD
LG