لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۳

۱۰ فروند بوئینگ در راه قشم


بوئینگ ۷۳۷ مکس

شرکت هواپیمایی قشم ایر با شرکت بوئینگ بر سر خرید ۱۰ فروند هواپیمای بویینگ ۷۳۷ مکس به تفاهم رسیده اند اما این خرید چگونه است؟

قشم‌ ایر و بوئینگ یادداشت تفاهمی امضا کرده اند که بر اساس آن ۱۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ مکس از این کمپانی خریداری خواهد شد. منابع تأمین خرید همه این هواپیماها از طریق فاینانس است و زمان واگذاری بوئینگ‌های ۷۳۷ مکس بعد از سال ۲۰۲۲ اعلام شده است.

محمود شکرآبی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی قشم درباره این خرید گفته است:« توافق قشم‌ایر با بوئینگ، شامل خرید ۱۰ فروند هواپیمای بوئینگ نو از سری ۷۳۷ مکس است. شرکت هواپیمایی قشم همچنین برنامه دارد پنج فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ با عمر کوتاه و جوان نیز خریداری کند.

منابع تأمین خرید همه‌ این هواپیماها از طریق فاینانس بوده و تا اواسط ماه مرداد امسال قرارداد نهایی با بوئینگ امضاء می‌شود. درصد فاینانس در کشورها و معاملات خرید هواپیمای نو و کارکرده متفاوت است و از ۴ درصد تا ۹ درصد نوسان دارد. همه مجوزها از جمله مجوز اداره خزانه‌داری آمریکا بر عهده فروشنده و از تعهداتش است. شرکت بوئینگ واحدی برای معرفی و واگذاری هواپیماهای دسته دوم دارد که همان واحد فاینانسینگ ، عهده دار تامین مالی آن نیز است.»

براساس برخی تحلیل‌ها بهترین گزینه برای تأمین نیاز ایران برای هواپیماهایی با ظرفیت بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ صندلی، بویینگ ۷۳۷ است که از آن به عنوان امن‌ترین جت مسافربری جهان نام برده می‌شود. این هواپیما در تیپ‌های مختلف از ۱۲۰ تا ۲۴۰ نفر ظرفیت دارد.

۷۳۷ به تنهایی می‌تواند ۶۰ درصد نیاز ناوگان ایران را تأمین کند. از بزرگ‌ترین حسن‌های این مدل مصرف پایین سوخت و هزینه تعمیرات پایین است. به دلیل بازه مناسبی که این مدل، از نظر مسافر، پوشش می‌دهد، با تهیه تعداد زیادی از آن، ایران می‌توانند هزینه تعمیر و نگهداری را به طور چشمگیری کاهش دهد.

انتخاب بین بوئینگ و ایرباس انتخابی مانند انتخاب بین بنز و بی‌ام و است. با این همه برخی تحلیل گران مدل ۷۳۷ مکس را دارای برخی برتری‌ها به ایرباس ۳۲۰ می‌دانند.

طبق ادعای بوئینگ مدل ۷۳۷ مکس نسبت به رقیب اصلی خود ایرباس ۳۲۰ نئو تا هشت درصد هزینه‌های عملیاتی کمتری در هر صندلی دارد.

شرکت رایان ایر هم که پروازهای ارزان قیمت را در اروپا انجام می‌دهد دارای ناوگانی است که تمام هواپیماهای آن را بوئینگ ۷۳۷ تشکیل داده و به این وسیله و با کاهش هزینه عملیاتی، توانسته قیمت بلیط خود را به شکل چشمگیری کاهش دهد به گونه‌ای که در برخی خطوط پروازی قیمت بلیط این شرکت از بلیط قطار نیز ارزان‌تر است. به این وسیله این شرکت طی چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته و جزو پر سودترین شرکت‌های هوایی جهان شده است.

شرکت بویینگ در نمایشگاه هوای پاریس از نسل جدید هواپیمای ۷۳۷ سری مکس هم رونمایی کرده است این هواپیما که مکس سری ده است یکی از بزرگترین هواپیماهای تک راهرو جهان است که ظرفیت پذیرش ۲۳۰ نفر مسافر را دارد.

این مدل هم می تواند در کنار پوشش پرواز‌های داخلی در ایران و کشورهای حاشیه ایران پرواز‌های اروپایی را هم به ایران پوشش دهد. از این نظر این مدل بهترین گزینه برای خطوط هوایی ایران است که با یک مدل هواپیما می توانند به صورت ترکیبی از مسیر‌های داخلی در ایران تا مسیر‌های اروپایی را پوشش دهند.

شرکت قشم ایران اما چگونه شرکتی است؟

شرکت قشم ایر در سال ۱۳۷۲ با اجاره کردن دو فروند هواپیما کار خود را آغاز کرد و بیشتر پرواز‌های این شرکت بین مسیر قشم دبی و تهران بود. این شرکت تا سال ۱۳۸۸ دولتی بود اما در این سال به مالکیت هولدینگ توسعه سورینت قشم متعلق به بابک زنجانی در آمد.

در این زمان این شرکت به خرید هواپیماهای جدید دست زد و بشدت ناوگان خود را گسترش داد و حتی با خرید ایرباس ۳۰۰ سری ۶۰۰ پرواز‌های خارجی خود را هم گسترش داد.

با دستگیری بابک زنجانی این شرکت به جای بدهی‌های بابک زنجانی به شرکت ملی نفت ایران به وزارت نفت واگذار شد.

این شرکت هم اکنون دارای چهار فروند ایرباس ۳۰۰ سری ۶۰۰ ، یک فروند ایرباس ۳۱۹ سری ۱۰۰ دو فروند ایرباس ۳۲۰ سری ۲۰۰ ، چهار فروند هواپیمای بی‌ای‌ئی ۱۴۶، چهار فروند فوکر ۵۰ و چهار فروند فوکر ۱۰۰ است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG