لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۲۷

قراردادهای جدید دو شرکت ایرانی با ایرباس برای خرید ۷۳ هواپیمای مسافربری


ایرباس قبلا قرارداد صادرات ۱۰۰ هواپیما به ایران را امضا کرده بود که تحویل آنها به ایران اخیرا آغاز شده است.

دو شرکت هواپیمایی ایران در نمایشگاه هوایی پاریس دو تفاهمنامه برای خرید ده‌ها فروند هواپیمای مسافربری از شرکت ایرباس امضاء کردند.

به گزارش روز پنج‌شنبه اول تیرماه سایت رسمی شرکت فرانسوی ایرباس، اولین تفاهمنامه با شرکت هواپیمایی زاگرس برای فروش ۲۸ فروند هواپیمای مسافربری امضاء شد که شامل هشت فروند از نوع «ای ۳۲۰ نئو» و ۲۰ فروند «ای ۳۳۰ نئو» هست.

این گزارش می‌افزاید که شرکت زاگرس هم اکنون ۱۱ هواپیمای «ای ۳۲۰ سئو» ایرباس را در ناوگان هوایی خود دارد.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

سید علیرضا موسوی مدیر عامل شرکت هواپیمایی زاگرس در مراسم امضای این تفاهمنامه گفت که تفاهمنامه جدید در راستای نوسازی ناوگان این شرکت، همچنین توسعه پروازها در داخل و خارج کشور امضاء شده است.

فابریس برژیه، مدیر عامل ایرباس، نیز از تمایل این شرکت برای همکاری با شرکت‌های ایرانی گفت که اجرایی شدن تفاهم‌نامه یاد شده منوط به صدور مجوز صادرات این محموله‌ها به ایران از سوی دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

این شرکت فرانسوی همزمان در گزارش دیگری که در سایت رسمی خود منتشر کرد، از امضای تفاهنمامه صادرات ۴۵ هواپیما از نوع «ای ۳۲۰ نئو» با شرکت هواپیمایی «ایران تور» خبر داد.

این گزارش می‌افزاید این نخستین بار است که ایران ایرتور طی ۴۵ سال فعالیت خود از شرکت ایرباس هواپیما خریداری می‌کند.

شرکت ایرباس به ارزش تفاهمنامه‌های امضاء شده نکرده است، اما خبرگزاری تسنیم روز پنجشنبه از قول مرضیه جعفرزاده مدیر روابط عمومی هواپیمایی «ایران ایرتور» گزارش داد که‌ ارزش تفاهمنامه امضاء شده میان این شرکت و ایرباس حدود ۴.۵ میلیارد یورو است.

وی با اشاره به مذاکرات ۱۸ ماهه با مدیران هواپیماسازی ایرباس اظهار داشت:‌ با بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته، در مجموع ۴۵ فروند از خانواده «ای ۳۲۰ نئو» با ظرفیت‌های متفاوت از ۱۰۰ تا ۲۴۰ صندلی خریداری شده که به مرور به ناوگان هواپیمایی ایران ایرتور اضافه می‌شوند.

ایرباس قبلا قرارداد صادرات ۱۰۰ هواپیما به ایران را امضا کرده بود که تحویل آنها به ایران اخیرا آغاز شده است.

در این میان عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما از امضای تفاهمنامه‌های جدید اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

ایرباس در نمایشگاه هوایی پاریس توانسته که سفارش ۳۲۶ فروند هواپیما به ارزش ۴۰ میلیارد دلار دریافت کند. این در حالی است که شرکت آمریکایی بوئینگ از رقیب خود ایرباس پیشی گرفته و تاکنون سفارش ۵۷۱ فروند هواپیما دریافت کرده که ارزش آنها بالغ بر ۷۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است.

سایت صداوسیما طی گزارشی روز پنج شنبه نوشت که آخوندی امروز برای سفری سه روزه وارد فرانسه شد.

این اولین سفر یک وزیر از ایران به فرانسه پس از انتخاب مجدد حسن روحانی و انتخاب امانوئل مکرون به عنوان روسای‌جمهوری ایران و فرانسه است.

در همین حال، گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس حاکی است که ایرباس در نمایشگاه هوایی پاریس توانسته که سفارش ۳۲۶ فروند هواپیما به ارزش ۴۰ میلیارد دلار دریافت کند.

این در حالی است که شرکت آمریکایی بوئینگ از رقیب خود ایرباس پیشی گرفته و تاکنون سفارش ۵۷۱ فروند هواپیما دریافت کرده که ارزش آنها بالغ بر ۷۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است.

دیدن نظرات (۳۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG