لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۹

دبیر جشنواره کن، تیری فرمو، روز پنج شنبه، سیزدهم آوریل، در یک جلسه مطبوعاتی در پاریس فیلم‌های انتخاب شده هفتادمین دوره جشنواره جهانی فیلم کن را اعلام کرد.

بر اساس این اعلام، تازه‌ترین فیلم محمد رسول اف با نام «لرد» در بخش نوعی نگاه هفتادمین دوره جشنواره کن پذیرفته شده است.

این فیلم که به رغم ارائه آن به جشنواره فجر و حاضر بودن فیلمساز حتی برای انجام اصلاحات در این جشنواره پذیرفته نشد، درباره رشوه گیری و فساد اداری در ایران است.

آناهیتا قزوینی زاده که با فیلم کوتاهش به نام «سوزن» برنده جایزه سینه فونداسیون در جشنواره کن سال ۲۰۱۳ شده بود و بدین ترتیب طبق قوانین این جشنواره حضور اولین فیلم بلندش در یکی از بخش‌های جشنواره کن حتمی بود، با فیلم «آنها» در بخش اکران ویژه حضور خواهد داشت.

فیلم «۲۴ فریم»، اثر نمایش داده نشده عباس کیارستمی هم در بخش ویژه هفتادمین سالگرد جشنواره نمایش خواهد داشت.

اما در بخش مسابقه فیلم کوتاه فیلمی از ایران با نام «وقت ناهار» ساخته علیرضا قاسمی برای دریافت نخل طلای این بخش با هشت فیلم دیگر که از بین نزدیک به پنج هزار فیلم کوتاه انتخاب شده اند رقابت خواهد کرد.

در بخش سینه فونداسیون که به فیلم‌های کوتاه دانشجویان اختصاص دارد، فیلمی با عنوان «حیوان» ساخته بهمن و بهرام ارک نمایش داده خواهد شد.

از ایران فیلم بلندی در بخش مسابقه پذیرفته نشده، اما هنوز احتمال دارد که در روزهای بعدی فیلمی از ایران جزو دو فیلم هنوز اعلام نشده بخش مسابقه باشد.

جشنواره فیلم کن با فیلم «اشباح اسماعیل» تازه‌ترین ساخته آرنو دپلشن که در بخش خارج از مسابقه شرکت دارد، افتتاح خواهد شد.

امسال بخش مسابقه جشنواره کن به نظر می رسد که بخش پر و پیمانی خواهد بود. زمزمه حضور برخی از فیلم هایی که به جشنواره کن راه یافته اند، از مدت‌ها پیش به گوش می رسید، از جمله فیلم تازه میشل هانکه، «پایان خوش».

سوفیا کوپولا با فیلم «فریب خورده» و فاتح آکین با فیلم «در سیاهی» از جمله چهره هایی هستند که بارها در جشنواره کن شرکت کرده اند و امسال به بخش مسابقه راه یافته اند.

میشل هازاناویسیوس که با فیلم «هنرمند» در جشنواره کن و جوایز اسکار درخشیده بود با فیلم تازه‌اش «هولناک» در بخش مسابقه پذیرفته شده و نوامی کاواسه فیلمساز زن ژاپنی مورد علاقه جشنواره کن، با فیلم درخشش در جشنواره حضور پیدا خواهد کرد.

سرگئی لوزنیتسا که با فیلم «درمه» در کن درخشیده بود، اما پس از آن بیشتر به مستندسازی پرداخته بود با فیلم «یک مخلوق مهربان» به جشنواره کن بازگشته است و فیلمساز برجسته روس آندره ی زیاگینستف - که با فیلم لویاتان در سال ۲۰۱۴ جشنواره کن را به تسخیر خود آورد- با فیلم تازه‌ای به نام «بی‌عشق» در بخش مسابقه حضور دارد.

فرانسوا اوزون فیلمساز جوان فرانسوی هم که بارها در جشنواره کن شرکت داشته با فیلم «عشق دوگانه» به بخش مسابقه راه یافته که گفته می شود فیلمی در حال هوای فیلم‌های آلفرد هیچکاک است.

در بخش اکران ویژه فیلمی به کارگردانی ونسا ردگریو بازیگر برجسته انگلیسی به نمایش درخواهد آمد که «اندوه دریا» نام دارد.

«توئین پیکز»، ساخته تحسین شده دیوید لینچ از جمله فیلم هایی است که به مناسبت هفتادمین سال جشنواره کن نمایش مجددی خواهد داشت.

جشنواره فیلم کن که از آن به عنوان مهمترین جشنواره سینمایی جهان یاد می کنند از روز هفدهم تا بیست و هشتم ماه مه در در این شهر ساحلی در جنوب فرانسه برگزار خواهد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG