لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۲۵

محکومیت چهار مسیحی به ۱۰ سال زندان در ایران


ناصر نورد گل‌تپه،نوکیش ایرانی و سه شهروند مسیحی جمهوری آذربایجان هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.
ناصر نورد گل‌تپه،نوکیش ایرانی و سه شهروند مسیحی جمهوری آذربایجان هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

منصور برجی، سخنگوی کمیته ماده ۱۸، وابسته به شورای کلیساهای همگام در لندن، به رادیو فردا می‌گوید «نوکیش مسیحی ناصر نورد گل‌تپه به همراه سه شهروند مسیحی تبعه کشور جمهوری آذربایجان هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.»

اتهامات این چهار تن «اقدام علیه امنیت ملی و براندازی نرم نظام، ارتباط تشکیلاتی با کلیسای کلام زندگی در سوئد و مسیحیت صهیونیستی» عنوان شده است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

به نوشته سایت کمیته ماده ۱۸، «وسف فرهادوف تالت اوغلو، بهرام نسیبوف الخان اوغلو و الدار قربانوف اعضای کلیسای کلمه زندگی در باکو هستند که در تاریخ چهارم تیر ماه ۱۳۹۵ (۲۴ ژوئن ۲۰۱۶) به همراه چند شهروند ایرانی دیگر دستگیر شده بودند. این افراد به دعوت گروهی از مسیحیان ایران برای سفر تفریحی به تهران دعوت شدند اما نیروهای امنیتی آنان را در خانه‌ای متعلق به یک مسیحی ایرانی در فاز دوم شهرک اندیشه کرج بازداشت کرد.»

بیشتر دستگیرشدگان پس از طی مراحل بازجویی و اخذ تعهد آزاد شدند. ناصر نورد گل‌تپه به همراه مسیحیان تبعه آذربایجان تا روز دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ (۷ نوامبر ۲۰۱۶) در بازداشت به سر بردند و سپس تا تشکیل دادگاه به قید وثیقه از زندان آزاد شدند.

منصور برجی می افزاید: «اتهامات وارده به این مسیحیان فاقد ادله قانونی و حکم صادره نقض صریح آزادی دین و عقیده است. مسیحیان زیادی با صرفا به شرکت در عبادت جمعی، حتی در حریم خصوصی منازل خود، در انتظار احکام دادگاه انقلاب هستند»

سازمان جهانی همبستگی مسیحیان که مقرش در لندن است به شدت از این حکم انتقاد کرده و خواستار رعایت حقوق این چهار تن شده است.

از انقلاب سال ۵۷ تاکنون چند رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌اند و صد‌ها مسیحی نیز تحت بازجویی بوده و زندانی شده‌اند.

چاپ کتاب مقدس به زبان فارسی ممنوع شده و برخی از کلیسا‌ها تعطیل و از مراسم کلیسایی جلوگیری به عمل آمده است.

اوایل آذرماه گذشته، ۱۹ سازمان حقوق بشری ​با انتشار بیانیه‌ای مشترک از جامعه بین‌المللی خواستند تا به آزار و اذیت نوکیشان مسیحی در ایران خاتمه‌ بدهند.

XS
SM
MD
LG