لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۰۳

تجارت خارجی ايران ۲۰ درصد افزايش يافت


آمارهای رسمی گمرکی حاکی است که در هشت ماه سال جاری خورشيدی، تجارت خارجی ايران بصورت متوازن رشدی ۲۰ درصدی داشته است.

بر اساس گزارش ۲۰۵ صفحه ای گمرک ايران که پنج شنبه ۱۳ آذرماه منتشر شد، صادرات غيرنفتی ايران (شامل ميعانات گازی) حدود ۲۰ درصد و واردات کشور نيز کمی بيش از ۲۰ درصد رشد کرده است.

ايران ميعانات گازی را که نوعی نفت خام فوق سبک و گران قيمت است، در سبد صادرات غيرنفتی قرار می دهد. ميعانات گازی حدود ۲۸ درصد از کل صادرات غيرنفتی کشور را تشکيل می دهد.

اين گزارش حاکی است که در بازه زمانی ياد شده، چين، هند، عراق، امارات و افغانستان مجموعا مقصد ۶۸ درصد از کل صادرات غيرنفتی کشور بوده است و همچنين چين، هند، کره جنوبی، ترکيه و امارات سهمی ۷۰ درصدی در کل واردات کشور داشته اند.
ايران طی سال جاری، در مجموع ۳۱ ميليارد و ۴۴۷ ميليون دلار صادرات غيرنفتی و ۳۴ ميليارد و ۲۵۴ ميليون دلار واردات داشته است.

۹۳ درصد از کل صادرات ايران راهی آسيا شده و حدود ۷۸ درصد از کل واردات کشور نيز از قاره آسيا تامين شده است.

سهم ميعانات و محصولات پتروشيمی در صادرات ايران

اگرچه صادرات غيرنفتی ايران طی هشت ماه سال ۹۳ حدود ۲۰ درصد رشد کرده، اما اين رشد بيشتر مربوط به ميعانات گازی و محصولات پتروشيمی بوده است. صادرات محصولات ديگر کمتر از ۴ درصد رشد داشته است.

آنچه که در آمارهای گمرک جالب توجه است، اينکه بر اساس آمارها، ۳۵ درصد از کل صادرات نفت خام ايران مربوط به صادرات ميعانات گازی است.
خبرگزاری رويترز ۹ آذرماه گزارشی منتشر کرد که حاکی از صادرات روزانه يک ميليون و ۱۱۰ هزار بشکه نفت خان ايران (شامل ميعانات گازی) در فاصله ماههای ژانويه تا اکتبر به کشورهای آسيايی بود. چين، هند، ژاپن و کره جنوبی تقريبا مشتری کل صادرات نفت ايران هستند.

اين در حالی است که بر اساس گزارش گمرک ايران، در همين بازه زمانی صادرات ميعانات گازی ايران حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز بوده است، يعنی ۳۵ درصد از کل صادرات نفتی ايران مربوط به ميعانات گازی بوده است که از چاههای گازی توليد می شود.
در مجموع ايران در هشت ماه اول سال ۸ ميليارد و ۸۲۹ ميليون دلار ميعانات گازی صادر کرده که نسبت به سال گذشته بيش از ۵۳ درصد افزايش يافته است.

همچنين صادرات محصولات پتروشيمی ايران در همين بازه زمانی ۲۲ درصد افزايش نشان می دهد. کل صادرات محصولات پتروشيمی ايران در سال جاری به حدود ۹ ميليارد دلار رسيده است.

واردات کشور

گندم و برنج در صدر ليست واردات ايران هستند. ايران در هشت ماه سال جاری حدود يک ميليارد و ۷۳۰ ميليون دلار واردات گندم داشته که نسبت به سال گذشته بيش از ۶۷ درصد افزايش يافته است. اما واردت برنج ايران با کاهشی ۳۶ درصدی به يک ميليارد دلار رسيده است.

واردات وسايل نقليه نيز با ۵۲ درصد افزايش به ۹۷۰ ميليون دلار رسيده است.
در ميان اقلام وارداتی کشور، دستگاههای گيرنده-فرستنده تلفن همراه با رشدی ۱۰ برابری به ۳۷۵ ميليون دلار بالغ شده است.

همچنين واردات ايران از قاره آمريکا حدود سه برابر رشد کرده و حدود ۷۰۰ ميليون دلار شده است. واردات کشور از اروپا و اقيانوسيه نيز به ترتيب حدود ۱۲ درصد و ۲۵۰ درصد رشد کرده است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG