لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۷

یک آژانس اطلاعاتی آلمان در گزارشی جدید می گوید ایران برای پیشبرد برنامه موشکی اش شرکت های آلمانی را هدف گرفته و در موردی از یک شرکت چینی کمک گرفته است؛ امری که می تواند نقض توافق هسته ای باشد.

بنجامین واینتهل در وبسایت فاکس نیوز نوشت: در این گزارش ۱۸۱ صفحه ای یک نهاد اطلاعاتی آلمان که ماه پیش منتشر شد ولی سه شنبه در اختیار رسانه ها قرار گرفت هشدار داده شده است که ایران از راه های مختلف فعالانه در پی «تجهیزات و دانش علمی در حوزه جنگ افزار کشتار جمعی و همچنین فناوری موشکی است».

در یک مورد ظاهرا ایران از طریق یک شرکت صوری چینی در پی خرید «دستگاه های تولید فلزات پیچیده» از شرکت های آلمانی بوده است.

مقام های اطلاعاتی آلمان می نویسند: «این مورد نشان می دهد ایران همچنان راه های دسترسی به تجهیزات از طریق کشور ثالث را دنبال می کند».

یک گزارش دیگر «دفتر فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان» نشان می دهد که توافق هسته ای ایران تاثیری بسیار اندک در تلاش های جمهوری اسلامی برای دسترسی به فناوری موشک های قادر به حمل کلاهک داشته است. در گزارش تصریح شده است که هدف از برجام محدود کردن برنامه هسته ای بوده است نه فناوری موشکی.

-------------------------------------------------------

منبع صدای آمریکا

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG