لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۴۹

«داعش عامل بیماری‌های فرامنطقه‌ای در مرزهای ایران» 


مهدی خلج٬ رئیس سازمان دامپزشکی

مهدی خلج٬ رئیس سازمان دامپزشکی کشور از «نا‌امن شدن» مرزهای ایران از نظر «بیماری‌های فرامرزی» ناشی از حضور گروه «داعش» در منطقه خبر داده است.

به گزارش روز شنبه (۲۸ آذرماه) ایسنا٬ آقای خلج این مطلب را در نشست معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با اسحاق جهانگیری٬ معاون اول حسن روحانی بیان کرده است.

وی در این نشست اعلام کرده «با شکل گیری داعش در منطقه٬ مرزهای کشور از نظر بیماری‌های فرامرزی ناامن‌تر شده است.»

این مقام مسئول افزوده سازمان دامپزشکی با «امکانات محدودی» که در اختیار دارد٬ توان مقابله جدی و اثربخش با این نوع بیماری‌ها را ندارد.

خلج اضافه کرده «سازمان دامپزشکی کشور برای تامین بهداشت و سلامت برای تامین بدیهی‌ترین ابزار با کمبود جدی مواجه است و حتی برای تامین واکسن مشکل داریم.»

رئیس سازمان دامپزشکی در بخش دیگری از سخنان خود از احتمال شیوع بیمار‌های «تب مالت» و «سل گاوی» در ایران سخن به میان آورده است.

ایران در حال حاضر با موج جدیدی از بیماری آنفلوآنزا دست به گریبان است که براساس گزارش‌های رسمی منجر به مرگ دست‌کم ۵۰ نفر در شهر‌های مختلف این کشور شده است.

نخستین گزارش‌ها از موج جدید بیماری آنفلوانزا در ایران با آغاز بازگشت زائران ایرانی مراسم «اربعین» از کربلا٬ نجف و سامرا منتشر شد.

آن‌طور که برخی رسانه‌های ایران اعلام کرده‌اند ۱۱ آذرماه سال جاری بیش از یک میلیون ایرانی برای شرکت در مراسم «اربعین» به عراق سفر کرده‌اند که برخی از آن‌ها در بازگشت دچار بیماری شده‌اند.

مسئولان وزارت بهداشت تاکنون نوع و علت بیماری این زائران را اعلام نکرده‌ و درباره احتمال ارتباط شیوع موج جدید بیماری آنفلوانزا در ایران با بیماری زائران بازگشته از کربلا هم سخنی نگفته‌اند.

در حال حاضر بخش‌هایی از خاک عراق در اختیار گروه «داعش» است و چندی پیش نیز اعلام شده بود این گروه تا ۳۰ کیلومتری مرز‌های ایران نیز رسیده بود.

رسانه‌های بین‌المللی در دو سال اخیر گزارش‌های متعددی از گسترش برخی بیماری‌ها در مناطق تحت نفوذ گروه «داعش» در سوریه و عراق منتشر کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG