لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۵۴

در جلسه رييس فدراسيون و سرمربی تيم ملی فوتبال ايران برای انتخاب مربی، علی کريمی که به تازگی از فوتبال خداحافظی کرده به عنوان دستيار کارلوس کی‌روش معرفی شد.

در اين نشست که با حضور علی کفاشيان و دبير فدراسيون برگزار شد، به پيشنهاد کی‌روش، مرد سال ۲۰۰۴ فوتبال آسيا از اين پس روی نيمکت تيم ملی خواهد نشست.
کی‌روش و کريمی پس از اين انتخاب، به اتفاق در ورزشگاه آزادی حاضر شدند تا بازی پرسپوليس و استقلال خوزستان را تماشا کنند. حضوری که با استقبال تماشاگران حاضر در ورزشگاه مواجه شد.

کی‌روش و کريمی همچنين در نشست خبری نيز حضور يافتند. سرمربی پرتغالی تيم ملی گفت: هيچ وقت توانايی بالای کريمی و کمکی که در راه صعود به جام جهانی انجام داد را فراموش نمی‌کنيم. بايد از او تشکر کنم به خاطر قبول دعوتم و اينکه به کادر فنی تيم ملی اضافه شد.

سرمربی سابق رئال مادريد درباره دلايل انتخابش گفت: هدف من اين است که دانش و تجارب خودم را به مربيان جوان انتقال دهم. درهای تيم ملی روی يک مربی جوان ديگر نيز باز خواهد شد.

کی‌روش ادامه داد: هدف اول ما جام ملت‌های آسياست. بايد عجله کنيم زيرا رقبای ما مشغول آماده سازی هستند. مهم‌ترين رقيب گروهی ما امارات است که هفت بازی دوستانه هماهنگ کرده‌. قطر و بحرين نيز ۶ بازی دوستانه دارند و در جام خليج فارس هم بازی خواهند کرد.

دستيار فرگوسن در منچستر يونايتد درباره کريمی گفت: "توصيه شخصی‌ام به او اين است که هميشه سعی کند برنده باشد. تمام بازيکنان بزرگ اين پتانسيل را ندارند که مربی خوبی شوند. کريمی در زمين کيفيت‌های لازم را داشت، با تعهد کاری فراوان. او فاکتورهای رهبری تيم را داراست. جوان است، طراوت دارد و سعی می‌کند متفاوت باشد. دانش من و تعهد او در جام ملت‌ها می‌تواند موثر باشد."

سرمربی پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۰ يادآور شد: "داشته‌های خودم را به او انتقال خواهم داد. کريمی تشنه يادگيری است و بسيار با انگيزه. فکر می‌کنم با حضور يک مرد جوان و بازيکنان جوان بتوانيم يک ويژگی متفاوت برای فوتبال ايران خلق کنيم و معيار من برای انتخاب کريمی اين مسائل است. محبوبيت به تنهايی کمک نمی‌کند و اگر محبوبيت ملاک بود بايد پله را می‌آورديم. قول می‌دهم و مطمئنم که کريمی بال‌های خوبی برای پرواز دارد."

از جمله حريفان قطعی تيم ملی ايران در اردوی پرتغال، باشگاه استوريل است که در جام يوفا شرکت می‌کند. با بنفيکا و بلننسز هم مذاکراتی صورت گرفته. تيم ملی ايران در گروه سوم از مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسيا با امارات، بحرين و قطر همگروه شده. ايران با وجود سه قهرمانی در جام ملت‌ها، از سال ۱۹۷۶ تاکنون موفق نشده است که جام قهرمانی را نصيب خود کند.

کريمی پيش از اين از سوی حميد درخشان هم دعوت به کار شده بود. درخشان که در سه بازی اخير پرسپوليس جايگزين علی دايی شده، از کريمی خواست تا به عنوان بازيکن اين تيم را همراهی کند. او همچنين دست کريمی را باز گذاشت که اگر حاضر به بازی نيست، يک پست فنی را برای خودش در نظر بگيرد.

علی کريمی با ۱۲۷ بازی ملی، پنج سال ستاره الاهلی امارات بود. پيش از آن از آتلتيکو مادريد هم پيشنهاد رسمی داشت. او از الاهلی به بايرن مونيخ پيوست و سابقه حضور در شالکه را هم دارد. بعداً در نادی القطر و السيليه هم توپ زد و سال آخر فوتبالش را هم در تراکتورسازی تبريز سپری کرد.

او امسال در نامه خداحافظی‌اش از فوتبال نوشت: «ميخی بر ديوار کوبيدم و کفش‌ها را آويختم. راهی جز ترک صحنه برايم نمانده. اين تصميم را در حالی که تمام وجودم را شک، ترديد و اندوهی ناشناخته گرفته با مردم خوب و مهربان وطنم به اشتراک می‌گذارم."
کريمی بازيکنی است که با وجود بازی در بايرن مونيخ و تصاحب عنوان مرد سال آسيا، به باور بسياری از هواداران و کار‌شناسان فوتبال جهان، هرگز نه در رده باشگاهی و نه ملی، به آنچه استحقاقش را داشت، دست نيافت.

کريمی که قصد داشت با پيراهن پرسپوليس از فوتبال خداحافظی کند، به دليل ممانعت دايی از بازگشت او به اين تيم، تصميم به خداحافظی گرفت و تاکيد کرد: "هرگز تن به بازی خداحافظی که متاسفانه در فوتبال ما نوعی حرکت تشريفاتی، تبليغاتی و بعضا رياکارانه است نخواهم داد. بسياری از بزرگان فوتبال ما بی‌سروصدا خاموش شدند و به گورستان فراموشی رهسپار گرديدند."

او پس از انتخابش به عنوان دستيار کی‌روش در نشست خبری گفت: قبلاً به عنوان بازيکن در تيم ملی بودم و اکنون افتخار بزرگتری نصيبم شده که به عنوان مربی در خدمت تيم ملی باشم. از کسانی که انتظار داشتند جای من باشند عذرخواهی می‌کنم. تمام تلاشم را می‌کنم تا تجارب بازيگری‌ام را در اختيار بازيکنان بگذارم. افتخار من است که با کی‌روش کار ‌کنم.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG