لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۱۸

آیا فکر می‌کنید نسبت به بقیه احساس حسادت می‌کنید؟ یا مشکل عدم تمرکز دارید و اگر فکر کنید زندگی اجتماعی خارج از کامپیوترتان ندارید؟ شاید تقصیر فیس‌بوک باشد!

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محققان «مرکز تحقیقاتی شادی» در دانمارک می‌گویند که افرادی که فقط یک هفته از فیس‌بوک استفاده نکردند، از بقیه شادترند!

محققان بیش از هزار نفر از ساکنان دانمارک را به دو گروه تقسیم کردند. نیمی از این افراد برای یک هفته استفاده از فیس‌بوک را متوقف کردند، در حالیکه گروه دیگر تغییری در عادات استفاده‌شان از این شبکه اجتماعی بوجود نیاوردند.

مایک ویکینگ، یکی از برگزارکنندگان این تحقیق به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما تمرکزمان را بر فیس‌بوک گذاشتیم چون شبکه اجتماعی‌است که افراد زیادی در گروه‌های سنی متفاوت از آن استفاده می‌کنند.»

بعد از تنها یک هفته، گروهی که از فیس‌بوک استفاده نکرده بودند گفتند که آنها از زندگی‌شان رضایت بیشتری دارند. ۸۸ درصد افراد این گروه خودشان را «شاد» توصیف کردند. ۸۴ درصد افراد این گروه گفتند که از زندگی‌شان «راضی»اند. در پایان این تحقیق گروهی که یک هفته بدون فیس‌بوک زندگی کرده بودند گفتند که زندگی اجتماعی‌شان «غنی‌تر» شده و مشکل کمتری در تمرکز دارند. در صورتیکه گروه دیگر تغییری را مشاهده نکردند.

محققان می‌گویند که (با استفاده از شبکه‌های اجتماعی) ما به جای تمرکز بر آنچه که داریم، به آنچه دیگران دارند توجه می‌کنیم.

در نهایت این تحقیق نتیجه می‌گیرد احتمال این‌که شادی کاربران فیس‌بوک کمتر از کسانی باشد که از این شبکه اجتماعی استفاده نمی‌کنند، ۳۹ درصد است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG