لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۱

بازتاب پیروزی حسن روحانی در رسانه های جهان


 با شروع رای گیری در داخل و خارج ایران، رسانه های بین المللی به پوشش  این رویداد مهم سیاسی در ایران پرداختند.

با شروع رای گیری در داخل و خارج ایران، رسانه های بین المللی به پوشش این رویداد مهم سیاسی در ایران پرداختند. پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته است.

به گزارش فاکس نیوز با نزدیک شدن روحانی به پیروزی،برخی از رانندگان زن در شمال تهران، علامت پیروزی نشان می دانند و یکی از صاحبان سالن آرایش می گوید «رئیسی را فرستادیم مشهد.»

↯​برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید

الجزیره در گزارشی از انتخابات ایران با اشاره به رقابت جدی میان حسن روحانی به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان و ابراهیم رئیسی به عنوان کاندیدای جریان محافظه کار از این انتخابات به عنوان یک میدان رقابت اسب دوانی یاد کرده که دو جریان در‌آن می تازند. این خبرگزاری پیروزی دور قبل حسن روحانی را به دلیل شعار تلاش برای خروج ایران از انزوای جهانی دانسته و می نویسد در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه ، وی بر تلاش دوباره برای آزادی رهبران جنبش سبز تاکید کرده است.

این خبرگزاری با اشاره به صف های طویل واجدین شرایط انتخابات در مقابل شعب اخذ رای تعداد واجدین شرایط رای دادن را ۵۶ میلیون نفر عنوان کرده و گفته است انتخابات روز ۲۹ اردیبهشت ماه در شرایط حساس روابط ایران و آمریکا در حالی برگزار می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری‌ آمریکا بارها خواستار پاره کردن توافق هسته ای به عنوان یکی از دستاوردهای دولت حسن روحانی شده است .

خبرگزاری رویترز با اشاره به اینکه قدرت رئیس جمهور منتخب با قدرت رهبری غیر منتخب در ایران محدود می شود می نویسد که ایرانیان برای آزادی های بیشتر و پرهیز از انزوای بیشتر از غرب به حسن روحانی رای دادند.

رویترز می گوید قدرت نا محدود رهبری ایران و موانع حسن روحانی در پیشبرد قول ها و اهدافش سبب شده حسن روحانی نتواند برای رهایی سران جنبش سبز از حصر کاری کند و همیشه تلاشها با وتوی رهبری متوقف می شود.

گاردین هم در گزارشی درباره انتخابات ایران با اشاره به اهمیت این دوره از انتخابات ریاست جمهوری از آن به عنوان بستر انتخاب رهبر جدید ایران یاد کرده است . گاردین با اعلام خبر پیروزی حسن روحانی انتخاب او را نتیجه تلاشهای وی برای برقراری دوباره روابط ایران با غرب و بازتر شدن فضای سیاسی در کشور می داند .

نیویورک تایمز نیز با اشاره این که دولت آمریکا ایران را عامل نا امنی در منطقه خاورمیانه می داند می نویسد :«‌با این حال حسن روحانی هفته گذشته اعلام کرده تمامی تحریم ها را برطرف خواهد ساخت. »‌

واشنگتن پست نیز مهمترین چالش پیش روی حسن روحانی رئیس جمهوری منتخب ایران در ۴ سال آینده را پیشبرد قول های وی در عرصه سیاست خارجی و توافق هسته ای با توجه به مخالفت جدی رئیس جمهوری آمریکا ، دونالد ترامپ با توافق هسته ای ایران و غرب دانسته و می نویسد سفر دونالد ترامپ به عربستان هم در همین راستا و با هدف گفتگو بر سر رقیب منطقه ای سعودی ها ،‌ ایران صورت گرفته است.

شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی از پیروزی حسن روحانی انتخاب دوباره او را رفراندمی درباره توافق هسته ای دولت حسن روحانی با آمریکا و اتحادیه اروپا دانسته که شرایط اقتصادی متفاوت و درهمی برای ایرانیان به بار آورده است. سی ان ان می گوید رقیب اصلی حسن روحانی در این انتخابات ،‌ابراهیم رئیسی بارها در سخنرانی هایش دستاوردهای توافق هسته ای را زیر سوال برده است . این شبکه تلویزیونی همچنین می نویسد که این درحالی است که بسیاری از کسانی که به روحانی رای دادند او را کامل نمی دانند و معتقدند او هم یک روحانی است اما در شرایط فعلی با توجه به رقبای تندرو به دنبال اصلاحات بیشتری است.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به پیروزی روحانی به عنوان یک اعتدالگرا می گوید که رای حسن روحانی در مناطق روستایی نشان داد مردم ایران دیگر به پوپولیسم اقتصادی و تغییرات بنیادین باور ندارد . این خبرگزاری با اشاره به کاهش تورم در ایران در دوران حسن روحانی می گوید اما همچنان قیمت ها در ایران در حال افزایش است.

روزنامه لوموند نیز با اشاره به ۵۷ درصد آرای حسن روحانی آن را نتیجه سیاست درهای باز او در ارتباط با غرب و آزادی نسبی در کشور می داند.

روزنامه تلگراف چاپ لندن نیز ضمن اعلام خبر پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سابقه امنیتی حسن روحانی از ابتدای انقلاب ۵۷ وی را گزینه اصلاح طلبان معرفی کرده که بعد از شکست در انتخابات سال۸۸ از سوی آنان انتخاب شد.

شبکه خبری ای بی سی نیز رای روز جمعه مردم ایران به حسن روحانی را رفراندومی برای تداوم اصلاحات سیاسی وی می داند.

شبکه خبری ان بی سی نیز با اشاره به اصلاحاتی که از طریق دولت روحانی از سال ۱۳۹۲ صورت گرفت ، انتخاب مجدد وی را انتخابی از سوی طبقات شهری، جوانان و زنان می داند که پیگیر این اصلاحات اند.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی نیز از طریق پوشش زنده به جزئیات انتخابات ایران پرداخت.

خبرگزاری روسیه تاس ،‌تنها آمار مربوط به نتایج انتخابات را اعلام کرده و می نویسد کاندیدایی می تواند به ریاست جمهوری برسد که بیش از ۵۰ درصد آرا را از آن خود کند.

خبرگزاری بلومبرگ با تحلیل پیروزی حسن روحانی و اولین سفر خارجی دونالد ترامپ رئیس جمهوری‌ آمریکا به عربستان سعودی و اسرائیل ،‌ به بررسی چالش های پیش روی حسن روحانی در عرصه خارجی پرداخته و می نویسد اسرائیل در سفر پیش روی آقای ترامپ به آن کشور ، آمریکا را به تحریم های بیشتر علیه ایران ترغیب خواهد کرد.

العربیه در گزارش کوتاهی از انتخابات ایران با اشاره به اخبار خبرگزاری فارس و تسنیم از ادعای بروز تخلف در انتخابات ریاست جمهوری از سوی دولت حسن روحانی و شکایت ابراهیم رئیسی نسبت به آن خبر داده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG