لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۰۳

برآوردها از «پیروزی گسترده حزب مـَکرون» در دور نهایی انتخابات پارلمانی فرانسه


مکرون، همسر و هوادارانش در «جمهوری به‌پیش!»

شهروندان فرانسوی روز یک‌شنبه ۲۸ خرداد، در دومین، و آخرین مرحله از انتخابات پارلمانی آن کشور شرکت می‌کنند؛ انتظار می‌رود حزب تازه‌تاسیس رئیس‌جمهوری میانه‌روی فرانسه، صاحب اکثریت چشم‌گیری از کرسی‌ها شود.

رای‌گیری برای انتخابات پارلمانی فرانسه از ساعت هشت صبح تا شـش عصر، و در برخی کلان‌شهرها، از جمله پاریس تا هشت شب ادامه دارد.

نخستین مرحله از انتخابات «مجمع ملی» پارلمان فرانسه، ۲۱ خرداد ماه برگزار شد.

عمده نامزدها در انتخابات پارلمانی فرانسه، به مرحله دوم می‌روند چرا که معمولا کم‌تر کسی از سد پنجاه درصد آرای تعیین‌شده در مرحله نخست، عبور می‌کند. انتخابات امسال، تنها یک ماه پس از پایان انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، و پیروزی آقای مکرون در برابر رقیب تندروی خود، مارین لوپن، برگزار شده‌است.

حزب تازه‌تاسیس «جمهوری به‌پیش!» از هواداران و هم‌فکران رئیس‌جمهوری فرانسه تشکیل شده‌است و در همان مرحله نخست پیش‌بینی شد که صاحب ۴۰۰ تا ۴۴۵ کرسی از مجموع ۵۷۷ کرسی خواهد شد.

هم‌اکنون نظرسنجی‌ها از بخت «جمهوری به‌پیش!» برای کسب ۴۷۰ کرسی، یعنی در حدود هشتاد درصد کل کرسی‌های مجمع ملی خبر می‌دهند.

امانوئل مـکرون، جوان‌ترین رئیس‌جمهوری فرانسه، در جریان یکی از کلیدی‌ترین انتخابات سال جاری در اروپا، به قدرت رسیده است. او فلسفه خوانده، و سپس وارد بانک‌داری و کارهای مالی شده‌است. آقای مکرون در سال ۲۰۱۴، در دوران نخست‌وزیر مانوئل والس، هدایت وزارت اقتصاد را در دست گرفت. از برنامه‌های رئیس‌جمهوری فرانسه، تسهیل در ساعات کاری کارگران پس از ۵۰ سالگی و دادن دست باز به شرکت‌ها برای تنظیم ساعات کاری، بیش از ۳۵ ساعت فعلی در هفته است. مکرون می‌گوید ده‌ها هزار فرصت شغلی جدید در بخش دولتی ایجاد می‌کند. او همچنین از هواداران سرسخت اتحادیه اروپا و اجرای توافق اقلیمی برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی به‌شمار می‌رود.

برآوردهای فعلی حاکی‌ست پس از هواداران رئیس‌جمهوری فرانسه، بیشترین شمار کرسی‌ها به حزب دست راستی جمهوری‌خواهان می‌رسد و سوسیالیست‌ها هم با سقوط، در نهایت بیشتر از ۳۵ کرسی را به‌دست نخواهند آورد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG