لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۱

«پیروزی بزرگ» هواداران مـکرون در دور نخست انتخابات پارلمانی فرانسه


مکرون پس از رای دادن در جمع هوادارانش

برآوردها از مرحله نخست انتخابات پارلمانی فرانسه نشان می‌دهد حزب امانوئل مـکرون، رئیس‌جمهوری میانه‌روی آن کشور، توانسته‌است به پیروزی قابل‌توجهی دست پیدا کند. بنا بر گزارش‌ها دستیابی به اکثریت پارلمانی برای این حزب نیز «قریب‌الوقوع» به‌نظر می‌رسد.

نخستین مرحله از انتخابات «مجمع ملی» پارلمان فرانسه، ۲۱ خرداد ماه برگزار شد. این انتخابات یک ماه پس از پایان انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، و پیروزی آقای مکرون برگزار شده‌است.

حزب «جمهوری به‌پیش!» که از هواداران و هم‌فکران رئیس‌جمهوری تازه فرانسه شکل گرفته، در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نیز در صدر قرار داشت. در حال حاضر برآوردها نشان می‌دهد که «جمهوری به‌پیش!» و متحدان آن قادر خواهند بود با پایان انتخابات دو مرحله‌ای پارلمان، بین ۴۰۰ تا ۴۴۵ کرسی را به‌دست آورند. خبرگزاری فرانسه می‌گوید چنین پیروزی احتمالی، به‌معنی تشکیل بزرگ‌ترین اکثریت پارلمانی طی۶۰ سال گذشته‌است.

«مجمع ملی» پارلمان فرانسه مجموعا ۵۷۷ کرسی دارد و در مرحله نخست انتخابات برای آن، بیش از ۷۸۸۰ نامزد برای کسب کرسی‌ها به رقابت پرداختند.

اگر نامزدها موفق به کسب بیش از ۵۰ درصد آرا در دور نخست انتخابات نشوند؛ دو نامزدی که در صدر هستند، به مرحله دوم انتخابات می‌روند. معمولا شمار کمی از نامزدها موفق می‌شوند بیش از ۵۰ درصد آرا را در مرحله نخست به‌دست آورند.

برآوردها از انتخابات روز یک‌شنبه نشان می‌دهد، «جمهوری‌خواهان»، که از احزاب سنتی راست‌گرا در فرانسه است، بین ۷۰ تا ۱۳۰ کرسی به‌دست آورد و حزب تندروی «جبهه ملی» بین یک تا ۱۰ کرسی.

مارین لوپن از «جبهه ملی» رقیب نهایی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه بود.

بزرگ‌ترین بازنده انتخابات ۲۱ خرداد ماه نیز «سوسیالیست‌ها»، حزب چپ سنتی فرانسه است، که به‌نظر می‌رسد تا ۲۰۰ کرسی فعلی خود را از دست خواهد داد.

شماری از سیاستمداران احزاب مختلف فرانسه، به‌جز هواداران رئیس‌جمهوری، از نتایج به‌دست آمده ابراز نارضایتی کرده‌اند. از جمله رهبر پیشین جمهوری‌خواهان که وضعیت را «فاجعه‌بار» توصیف کرده یا معاون «جبهه ملی» که در مورد نتایج حزب خود ابراز «تاسف» کرده‌است.

در کنار همه این‌ها مشارکت در انتخابات بسیار پایین بود و ۴۹ درصد واجدین شرایط پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، پیروزی هواداران مکرون را «موفقیتی بسیار بزرگ» توصیف کرده و به رئیس‌جمهوری فرانسه تبریک گفته‌است.

مرحله دوم انتخابات فرانسه یک‌شنبه هفته بعد برگزار می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG