لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۰۶

اتحاديه دانشجويان اروپا؛ «در حمایت از دگراندیشان ایرانی»


اتحاديه دانشجويان اروپا در بيانيه‌ای با استناد به گزارش‌های سازمان عفو بين‌الملل درباره پيگرد دگرانديشان، دانشجويان، سازمان‌ها و مجامع مدافع حقوق بشر در ايران، از افزايش روند بازداشت‌ها در ايران ابراز نگرانی می‌کند.

اتحاديه دانشجويان اروپا با نام بردن از مهدی مشايخی، نريمان مستوفی، احمد قصابان، عباس حکيم زاده، ياسر ترکمان، ساناز اللهياری، نسيم روشنايی، مريم شيخ و اميرحسين محمدی فر؛ دانشجويانی که در بازداشت به سر می‌برند، خواهان رعايت حقوق شهروندی دانشجويان زندانی شده است.

ينز يونگ بلوت، عضو کميته توسعه اتحاديه دانشجويان اروپا، درباره دليل انتشار اين بيانيه به راديو فردا می‌گويد: « هدف از انتشار اين بيانيه جلب افکار عمومی و اعضای اتحاديه دانشجويان اروپا به اوضاع در ايران است و ما به اين وسيله می‌خواهيم مشکلات دانشجويان در ايران را مطرح کرده و اعضای اتحاديه را از اوضاع دانشجويان ايران مطلع کنيم. »

آقای يونگ بلوت در پاسخ به اين که اتحاديه چه انتظاری از انتشار اين بيانيه دارد، می‌گويد: «‌ ما اميدواريم اين موضع گيری از يک طرف به گوش همکاران ما در ايران برسد و بدانند ما نگران وضعيت آنها هستيم و از طرف ديگر اميدواريم اعضای اتحاديه يعنی سازمان‌های دانشجويی موضوع را پيگيری کرده و اعلام همبستگی کنند.»

درحال حاضر شماری از دانشجويان طيف‌های گوناگون در زندان به سر می‌برند. مهدی عربشاهی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت، درباره دانشجويان زندانی و دليل فشار بيشتر به دانشجويان دانشگاه اميرکبير به راديو فردا می‌گويد: « از ابتدا که دولت آقای احمدی نژاد روی کار آمد، احساس می‌کردند که پيکان جريان دانشجويی در دانشگاه اميرکبيرقرار دارد و بايد آن را مهار کنند. به ويژه بعد از اعتراضاتی که در زمان حضور آقای احمدی نژاد در سال ۸۵ صورت گرفت، شاهد نشريات جعلی بوديم که حاصل آن بازداشت هشت نفر از دانشجويان بود. سه نفر از آنها يعنی مجيد توکلی، احمد قصابان و احسان منصوری حدود يک سال و نيم در زندان ماندند.»

وی می‌افزايد: « مورد آخری که بهانه ای شد برای بازداشت دانشجويان، برنامه تدفين شهدا در دانشگاه بود. اگر چه دانشجويان اعلام کرده بودند که برای شهدا احترام قايل هستند، ولی مخالف اين کار بودند و همين مسئله دليلی شد برای بازداشت دانشجويان و اکنون ۹ نفر از دانشجويان اين دانشگاه و آقای عباس حکيم زاده که دبير سياسی دفتر تحکيم وحدت است در زندان به سر می‌برند«.

اتحاديه دانشجويان اروپا در بيانيه خود از مقام‌های جمهوری اسلامی می‌خواهد که هشت دانشجوی دانشگاه اميرکبير را که در روزهای چهارم و بيست و چهارم فوريه بازداشت شده اند، «در برابر هر گونه شکنجه و رفتارهای ظالمانه و تحقيرآميز محافظت کرده و به آنها امکان دسترسی سريع به خانواده، وکيل و مراقبت پزشکی بدهند».


اتحاديه دانشجويان اروپا همچنين خواهان آزادی فوری و بدون قيد و شرط دانشجويانی است که «تنها به دليل ديدگاه‌های مسالمت آميز خود و اجرای حق خود مبنی بر آزادی تجمعات در بازداشت به سر می‌برند».

اتحاديه دانشجويان اروپا تشکلی است دانشجويی که ۴۹ سازمان دانشجويی در ۳۸ کشور را در بر می‌گيرد.
XS
SM
MD
LG