لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۲
به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، در آخرین نشست مدیران شهرداری در سال ۱۳۸۸ با اشاره به تلخی حوادث پس از انتخابات در ایران، گفته است: «اکنون ۱۴ ماه است که فعالیت و کار جدی در کشور صورت نمی‌گیرد و متاسفانه هنوز برخی در پیچ و خم حرف‌های پوچ ، تهمت و افترا، غیبت، آبروریزی، افراط و تفریط، بی‌تدبیری و بی‌صداقتی به سر می‌برند».

شاهین فاطمی، اقتصاددان و رئیس مرکز اروپایی تحقیقات بین المللی در پاریس، در مورد توقف کار و فعالیت جدی در ایران -به گفته آقای قالیباف- می‌گوید: البته سی سال است که در ایران هیچ کار جدی صورت نمی‌گیرد. اما در پنج سال دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برنامه‌های قبلی هم به صورت معکوس دنبال شده است. بودجه امسال آقای احمدی نژاد از جمله بدعت‌های جدید در جمهوری اسلامی ایران بوده است، که حتی بر خلاف دوره‌های گذشته اختیارات مجلس شورای اسلامی را هم محدود می‌کند و پول ناشی از یارانه‌ها -که از جیب مردم می‌رود- را به دولت واگذار می‌کند.

این اقتصاددان در مورد چشم‌انداز سال آینده می‌گوید: در حال حاضر پول مردم آن قدر حیف و میل شده است که دولت از پرداخت حقوق ساده کارمندان خود نیز وامانده است.

شاهین فاطمی می‌گوید: درآمد نفتی می‌توانست اتکای اقتصاد را از نفت کاهش دهد و به سازندگی کمک کند، اما این پول صرف کشورهای آمریکای لاتین و گروه‌های تروریستی شده است. در حساب و کتاب دولت هیچ برنامه‌ای نیست. پول نفت به جای آنکه برای ساختن زیر بنای اقتصادی استفاده شود -کاری که آقای خاتمی آغاز کرده بود- حیف و میل می‌شود.

به عقیده آقای فاطمی در سال آینده با بحران اقتصادی و تورم گسترده در ایران روبه‌رو می‌شویم و همین خود ممکن است به نارضایتی‌های عمومی دامن زند.

XS
SM
MD
LG