لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۲۵

هنرمندان ایران: روز رای‌گیری مردم شریف بودند، امروز خاشاک؟


سی تن از سرشناس‌ترین سینماگران ایرانی با انتشار یک بیانیه خطاب به دولتمران ایرانی اندوه و نگرانی خود را از «اعمال زور و فشارعلیه مردم » ابراز کردند.

در ابتدای این بیانیه نوشته شده است: «چرا باید اقتدار نظامی را جای اقتدار منطق نشاند، آن هم در برابر مردمی كه بخش عمده آنها نسلی است كه همین جا و در همین سه دهه به دنیا آمده‌اند و اندیشه‌هایشان نتیجه منطقی ِ مشاهده و تجربه های رویدادهای همین ۳۰ سال است و هیچ تهمتی به آنها نمی‌چسبد .»

در ادامه این بیانیه آمده است: « آیا مردم تا لحظه‌ای كه رای دادند شریف و قهرمان و حماسه آفرین بودند و به محض اینكه در نتیجه رای اعلام شده شک كردند آشوب‌گر اوباش و بیگانه پرست و خاشاک‌اند و سزاوار توهین و یورش و خون‌ریزی و قتل؟»

امضاءکنندگان این بیانیه از تکرار تجربه‌های تاریخی و تلخ جنگ‌های محله‌ای و خانگی ابراز نگرانی کردند و خواستار اعلام نتایج واقعی انتخابات شده اند.

همچنین این هنرمندان در این بیانیه به دولتمران هشدار داده اند که: « محض قدرت‌نمایی مردم را به جان هم نیندازیم و تیره‌بختی كسانی كه در همین كشورهای همسایه ما قربانی جنگ‌های داخلی خانگی‌اند را به این سرزمین نكشانید كه مسلماً كسی جز دشمن ایران از آن بهره نمی‌برد.»

شهرام اسدی ، محسن امیر یوسفی، عزت الله انتظامی، رخشان بنی اعتماد، بهرام بیضایی، كامبوزیا پرتوی، جعفرپناهی، كیومرث پوراحمد، حسن پورشیرازی، ناصر تقوایی، فرشته طائرپور، مانی حقیقی، سیف الله داد، محمد رسول اوف ، علیرضا رئیسیان، خسرو سینایی ، مژده شمسایی، ترانه علیدوستی، حسن فتحی، ایرج كریمی، نیكی كریمی، حمید فرخ نژاد، اصغر فرهادی، بهمن قبادی، عباس كیارستمی، پرویز كیمیاوی، محسن مخملباف، فاطمه معتمدآریا، علی نصیریان و جهانبخش نورایی امضاءکنندگان این بیانیه هستند.

بیانیه ۳۵۰ هنرمند: عدالت را برقرار کنید

پیش از این ۳۵۰ تن از هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر نیز با انتشار یک بیانیه ضمن حمایت از حرکت‌های خودجوش و مردمی و خواستار برای ابطال نتایج انتخابات خواستار برقراری عدالت شدند.

در این بیانیه آمده است: «جمعه بیست و دوم خرداد روز با شكوهی بود . همه بودند . آنها كه همیشه می‌آمدند و آنها كه هرگز نیامده بودند . همه محترم بودند. هیچكس خس نبود ، خاشاك نبود.»
بیانیه ۳۵۰ هنردمند در ۳ بند نخست جامعه هنری ایران را همپای «این جریان تاریخی» برای انتخابات ریاست جمهوری دهم معرفی کرده است.

ددر این بیانیه از کسانی که با « سوءاستفاده از امكانات ملی و دولتی به كارگردانی آرا و مدیریت آن پرداختند» انتقاد شده و آمده است که این افراد «در یک اقدام ویرانگر تاریخی ، ضربه مهلكی به حقوق مدنی مردم وارد كردند و عملاً بخش گسترده‌ای از جامعه ایران را در آستانه خروج از دایره اعتماد به نظام قرار دادند.»

در پایان آمده است: «در شرایطی كه بسیاری از نخبگان سیاسی و فرهنگی كشور به همراه بخش عظیمی از ملت، در صحت انتخابات دچار تشكیک شده‌اند ، متاسفانه رسانه ملی ایران به جای بستر سازی برای رفع نگرانی ها و اعتراضات و تلاش جهت شفاف سازی واقعیت ها ، همچنان از مواضع و ادبیاتی دور از شان این ملت بزرگ استفاده می كند.»

این جامعه هنری و فرهنگی همچنین از نیروهای نظامی و انتظامی درخواست کرده است با خویشتن داری و پرهیز از خشونت ، تصویری جوانمردانه و در خور ملت محترم ایران را نزد جهانیان، به نمایش گذارند.

عزت الله انتظامی ، سیروس الوند، محمد احصایی، فرح اصولی، رخشان بنی اعتماد، شیوا ارسطویی، فرخند آقایی، جعفر پناهی، مانی پتگر ، ابراهیم حقیقی، لیلی گستان، بهمن جلالی، منیژه حکمت، فاطمه معتمد آریا، اصغر فرهادی و داریوش فرهنگ از جمله هنرمندان سرشناسی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG