لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۷

«ارتش سایبری ایران» در اسرائیل


در حالی که ظهارات مقامات اسرائیلی و ایرانی همچنان حاکی از هشدار به یکدیگر در مورد عواقب یک جنگ ناشی از برنامه های اتمی ایران است و سران اسرائیل از «گزینه نظامی همچنان گشوده درمورد ایران» سخن می گویند و سران جمهوری اسلامی «بشارت» «نابودی اسرائیل در مدتی کوتاه» را می دهند، مصاف ایران و اسرائیل فعلا در عرصه دیگری، پیشتازی ایران را در میان سکوت و بی عملی اسرائیل نشان می دهد.

نهادی که خود را «ارتش سایبری ایران» می نامد، حمله به سایت های رسمی نهادها و سازمان های مختلف اسرائیلی را شدت بخشیده و هرچند روز یک بار، شماردیگری از سایت های رسمی اسرائیلی را هک می کند.

زمان هک شدن این سایت های اسرائیلی معمولا مدت زمان بسیارکوتاهی طول می کشد و درچند ساعت و گاه تا چند دقیقه این مشکل از سوی مسئولان سایت های اسرائیلی برطرف می شود اما تکرار پی درپی و طیف وسیع آن علیه نهادها، مراکز آکادمیک و وزارت خانه های اسرائیلی، نشانگر عزم راسخ «ارتش سایبری ایران» در ادامه این مصاف با اسرائیل است.

«ارتش سایبری ایران» حملات خود را به تارنماهای اسرائیلی با حمله به شماری از نهادهای غیررسمی و آکادمیک آغاز کرد اما بعدا گام هایش را شدت بخشید و درهفته های اخیر، هک کردن سایت های رسمی را بطور جدی تری در دستورکار خود قرار داده است.

درحملات اولیه، هکرهای جمهوری اسلامی ایران پیام رسمی باقی نمی گذاشتند اما ردگیری های اسرائیلی ها نشان می داد که هکرهای رژیم ایران آن را انجام داده اند.

درحملات هفته های اخیر، «ارتش سایبری ایران» پیام های خود را نیز پس از هک کردن سایت های اسرائیلی قرار می دهد و علنا اسرائیل و درموارد زیادی نیز قوم یهود را تهید می کند.

درجریان هک کردن سایت رسمی شهرداری اورشلیم که هفته گذشته صورت گرفت، این پیام فارسی قرار گرفته بود: «سرزمینی که به زور و حیله از دست مسلمانان درآورده اید، متعلق به ماست، و برای باز پس گیری آن تا قطره ی آخر خون ایستاده ایم و شما و کسانی که تربیت می کنید، از جمله عبدالمالک ریگی که دست پرورده بی چون و چرای شما و استعمار پیرآمریکا و انگلیس ملعون... هستند، هیچ خللی در عزم واراده ی مسلمانان وارد نخواهد آورد، و داستان پردازی هایتان از هالوکاست (هولوکاست) نمی تواند ما را گمراه کند».

هکرهائی که تارنمای شهرداری اورشلیم را هک کرده اند، همچنین با طعنه، «عهد عتیق» (تورات) را تحریف کرده و نوشته اند «خداوند به سلیمان گفت:...اسرائیل درجمیع قوم ها ضرب المثل و مضحکه خواهد شد»، و نیز به انگلیسی نوشته اند: «هولوکاست یک دروغ است».

هک کردن سایت های اسرائیلی هنگامی مورد توجه قرار گرفت که یک تارنمای مربوط به افشاگری های هسته ای ایران و نام و زندگینامه دانشمندان هسته ای ایران، هک شد.

تارنمای «فاجعه اتمی ایران» که ازکاربران می خواست اطلاعات خود را درمورد دانشمندان هسته ای ایران اطلاع دهند و جایزه نقدی بگیرند، به اسرائیل نسبت داده می شد.

پس از چند بارهک شدن سایت یاد شده، فعالیت آن دیگرهیچ گاه از سرگرفته نشد.

ناظران امور ایران در اسرائیل می گویند که ازهنگام انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، جمهوری اسلامی «اسلحه» جدید خود را برای مغلوب کردن «جنگ نرم» به کارگرفت، زیرا رهبران جمهوری اسلامی بارها از شدت گرفتن «جنگ نرم» علیه حکومت خود سخن گفته اند. اشاره آنها به «جنگ نرم»، بویژه اعتراض ها به دولت ایران از طریق فعالیت سایت های اینترنتی است.

دولت ایران همزمان با کاهش سرعت اینترنت و بستن تارنماهای بسیاری در درون ایران، خود استفاده گسترده از اینترنت را شدت بخشیده و اخیرا نیز اعلام کرد که پنج هزارسایت از طرف نیروهای بسیج برپا خواهد شد.

آموزش فنون اینترنتی درسپاه پاسداران و حوزه های علمیه درایران در سال های اخیرشدت گرفته و بودجه های کلانی نیز به آن اختصاص یافته و فرماندهان سپاه پاسداران علنا اعلام کرده اند که «درعرصه جنگ نرم نیز پیروزی از آن ماست».

نام «ارتش سایبری ایران» پس از شدت گرفتن اعتراض های داخلی ایران بر سر زبان ها افتاد که رسما مسئولیت هک کردن شماری از تارنماهای رهبران معترضین به نتیجه انتخابات را برعهده گرفت.

تارنماهای «جرس»، «کلمه» و «سحام نیوز» که تارنماهای مهم هوادار رهبران اصلی معترضین به نتیجه انتخابات ایران هستند، ماه گذشته از سوی «ارتش سایبری ایران» هک شد و این پیام برای ساعاتی اندک دراین سایت ها دربرابرچشم کاربران قرارگرفت: «به احترام رفراندومی که در ۲۲ بهمن برگزار شد و مردمی که رای دادند... بیشترازاین مهره افرادی که خود در آمریکا در امن و امان به سرمی برند و از شما بعنوان مهره استفاده می کنند، نباشید».

هنگام حمله «ارتش سایبری ایران» به سایت «بایدو» موتورجستجوگرچینی در اعتراض به «دخالت های سایت های بیگانه و صهیونیستی درامور داخلی ایران»، و نیز در زمان حمله به سایت «رادیو زمانه» و سایت هایی مانند «خبرنامه امیرکبیر»، نام «ارتش سایبری ایران» بیشترمطرح شد.

ناظران می گویند که هدف دولت ایران این است که بویژه دردل مخالفان داخلی خود، و اسرائیل که آنرا دشمن مهم خارجی اش معرفی می کند، نسبت به کاربرد اینترنت درمبارزه با جمهوری اسلامی، ایجاد هراس کند.

یک نظرسنجی غیرعلمی رادیو فردا درماه گذشته نشان داد که درصد قابل توجهی از کاربران تارنمای این رادیو، ازاین احتمال که جمهوری اسلامی ای میل ها و پیامک های آنها را تعقیب کند، نگران هستند.

پیش از علنی شدن نام «ارتش سایبری ایران»، گروهی بنام «آشیانه» درایران، فعال اصلی در هک کردن تارنماهای خارجی و داخلی مخالف دولت ایران بود.

کارشناسان امور ایران در اسرائیل می گویند که «ارتش سایبری ایران» بازوی جدیدی درسپاه پاسداران است.

برخی مقامات سپاه پاسداران خود از وجود «پدافند سایبری سپاه» سخن گفته اند. فرماندهان سپاه پاسداران و نیروهای انتظامی در ماه های اخیر از موفقیت های «ارتش سایبری ایران» تجلیل کرده و آن را نشانه قدرت بالای جمهوری اسلامی درداشتن تکنولوژی و توانائی علمی ایران معرفی می کنند.

اما ناظران دراسرائیل می گویند که هک کردن سایت های اسرائیلی، کاری کاملا ساده و ابتدایی است و توانایی بالایی نمی طلبد، و صرفا از روی پایبند نبودن دولت ایران به قوانین بین المللی ناشی می شود همانگونه که دولت ایران از دیرباز امواج رادیویی و تلویزیونی شماری از کشورهای جهانی را مختل می کند و تا کنون اقدام «مقابله با مثل» با ایران صورت نگرفته است.

اسرائیل می گوید که بدلیل تعهدات بین المللی خود اقدام به هک کردن سایت های جمهوری اسلامی نمی کند، در غیراین صورت، برای اسرائیل که تکنولوژی پیشرفته کامپیوتری دارد، این هدف کاملا آسان می بود.

بسیاری از پیشرفت های تکنولوژی کامپیوتری و اینترنتی درجهان از اختراعات خود اسرائیلی هاست اما قوانین اسرائیل به دولت این کشوراجازه استفاده از شرکت های متعدد کامپیوتری اسرائیل برای حمله به سایت های کشوری مانند ایران را نمی دهد.

درعین حال، در مواردی، برخی از هکرهای اسرائیلی به طورشخصی و مستقل، پاتک هایی به حملات هکرهای جمهوری اسلامی ایران انجام داده اند.

درهرحال، حملات هکرهای جمهوری اسلامی ایران به سایت های اسرائیلی، نشان می دهد که توان هسته ای نظامی و موشک های پیشرفته و سایر تجهیزات مدرن و پرقدرت نظامی دیگر تنها عرصه نبرد میان جمهوری اسلامی ایران با اسرائیل نیست، اما اسرائیل با سکوت و بی عملی خود در این عرصه، آگاهانه ترجیح داده است که این جنگ، ظاهرا و دراین مقطع به نفع ایران مغلوبه شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG