لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۲۶

۵۰ سال نقاشی منصوره حسینی در نگارخانه خیال


نمایشگاه مروری بر آثار نقاشی منصوره حسینی یکی از پیشگامان هنر مدرن ایران از روز سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت ماه در نگارخانه خیال موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شده است.

در این نمايشگاه يکصد و بيست اثر با تکنيک‌ها و ترکیب‌بندی‌های متفاوت به نمایش درآمده است که قدیمی‌ترین آنها در اواخر دهه سی خلق شده‌اند.

همچنین آخرین آثار منصوره حسينی با تاریخ اردیبشهت امسال نیز در این نمایشگاه برای اولین بار به نمايش درآمده است.

منصوره حسینی در سال ۱۳۰۵ در تهران متولد شد. وی در در سال ۱۳۲۸ برای نخستین بار آثارش در انجمن فرهنگی ایران و انگلیس به نمایش گذاشته شد و در همین سال در رشته نقاشی از دانشکده فارغ‌التحصیل شد.

وی در سال ۱۳۳۳ برای ادامه تحصیل به ایتالیا رفت. در سال ۱۳۳۵ اثری از او در بینال جهانی ونیز به تماشا درآمد.

آثاری از منصوره حسينی در گالری‌های مختلف و نمايشگاه‌های ايتاليا به نمايش درآمد و از سال ۱۳۵۲ همزمان با گشایش نگارخانه «منصوره حسینی»، مجموعه‌‌ای از آثارش در آنجا نمایش داده شد.

منصوره حسينی در سال ۱۳۵۰ داستانی با عنوان «پوتین گلی» نيز منتشر کرد.

وى از جمله هنرمندان بدعت گذار و نوآوری است كه با بهره‌گيرى از خوشنويسی ايرانی به نقاشی انتزاعی پرداخته است.

به گفته منقتدان حوزه هنرهای تجسمی، خانم حسینی با الهام از خط کوفی، و ترسیم ریتم رنگ و حرکت توانست آثار متمایزی را خلق کند.

منصوره حسینی به عنوان یکی از نقاشان مدرنیست ایران از جمله کسانی بود که در سال های ۱۳۴۰ توانست با برپایی نمایشگاه‌های مختلف خود را به عنوان یک هنرمند مدرن مطرح کند.

گفته شده است که وی از جمله کسانی است که «جرئت کرد» تا در آن سال‌ها در نمایشگاه هایش آثار «فیگوراتیو» ارائه ندهد.

در سال ۱۳۷۶ نیز با برپایی نمایشگاهی بزرگ در فرهنگسرای نیاوران از منصوره حسینی به عنوان اولین پایه‌گذار خط در نقاشی تجلیل شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG