لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۰

احمد منتظری: عبدالله نوری نقشی در برکناری منتظری نداشت


عبدالله نوری
عبدالله نوری، روحانی منتقدی که پیشتر ۳ سال را به دلیل اتهامات و جرایم مربوط به انتشار مطالبی در روزنامه خرداد، در زندان گذرانده و از او به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات دوره آینده ریاست جمهوری اسلامی نام برده شده است، در تازه‌ترین سخنرانی خود -برای جمعی از دانشجویان دانشکده خبر در تهران- از حذف نام آیت الله حسینعلی منتظری از تاریخ انقلاب انتقاد کرده است.

وزیر کشور دو دولت اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، در سخنرانی خود در عین حال گفته است که او در برکناری آیت الله منتظری از سمت قائم مقامی رهبر جمهوری اسلامی نقشی نداشته است.

احمد منتظری، فرزند آیت لله حسینعلی منتظری، در گفت‌وگویی با رادیو فردا، نخست به این پرسش پاسخ می‌دهد، که چه چیزی به نظر او باعث شده است تا عبدالله نوری در دفاع از آیت الله منتظری سخنرانی کند؟

احمد منتظری همراه پدرش
احمد منتظری:
مهم‌ترین قسمتی که آقای عبدالله نوری در این سخنرانی به آن اشاره کرده، مسئله تحریف تاریخ است؛ اصلاً منکر وجود کسی در مبارزه‌ها و بعد از انقلاب در کشور می‌شوند که در همه زوایا حضور داشته است. بنابراین تاریخی که نظام بنویسد به هیچ وجه در آینده قابل استناد نیست. الان نظام می‌خواهد قداست را برای خودش حفظ کند و آن را در این بداند که اسمی از آیت الله منتظری نباشد.

عبدالله نوری در سخنرانی خود و نیز پیش‌تر از این، در پاسخ به برخی پرسش‌ها، اشاره کرده که من در عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری نقشی نداشتم. نظر شما چیست؟

آقای نوری نمی‌توانست نقشی در برکناری [آیت‌الله منتظری] داشته باشد. ایشان از مسئولان نظام بودند. به عنوان یک مجری عمل می‌کردند. مسلم است که ایشان [عبدالله نوری] در قضیه‌ای با این اهمیت، تصمیم‌گیر نبودند. تصمیم را هر کس گرفته... یادم هست مواردی است، [مثل] جمع آوری عکس‌ها از خیابان‌ها؛ در قم برای حفاظت، یک تشکیلاتی بود در اطراف بیت آیت الله منتظری و این‌ها را جمع می‌کردند. مجری این برنامه جهاد و سپاه بود و خود به خود ایشان [نوری] نماینده نماینده امام در این دو نهاد بودند، نقش مجری را داشتند.

آقای نوری در تازه‌ترین سخنرانی خود اشاره کرده است که از ایشان خواسته شده بود، تا همه خانه‌های اطراف منزل دفتر آیت الله منتظری که در تصرف آقای منتظری بوده تخلیه شود، اما عبدالله نوری پس از مذاکره با احمد خمینی موفق شده که موضوع را تنها به برچیدن دیوار وسط خیابان ساحلی محدود کند.

بله دقیقاً همینطور است یعنی به دفتر ایشان و محل تدریس ایشان هیچ لطمه‌ای نخورد. فقط موانعی که بود برای حفاظت و دیواری کشیده بودند که کسی نمی‌توانست بدون هماهنگی وارد شود، آن موانع را برداشتند. ولی حسینیه و دفتر ایشان هیچ خسارتی در آن وقت ندید.

با توجه به اینکه از آقای نوری به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آینده نام برده شده است، ممکن است برای برخی فکر کنند، سخنرانی او، تبلیغات انتخاباتی است. شما چه فکر می‌کنید؟

من این طور فکر نمی کنم. مسئله کاندیداتوری ایشان چیزی است که دوستان ایشان اصرار دارند. تا آنجا که من شنیده‌ام، ایشان به هیچ وجه مایل نیستند و قبول نکرده‌اند. حالا به هردلیلی هست من فکر نمی کنم صحبت ایشان انتخاباتی باشد. اگر هم اینطور بود، باید جور دیگری صحبت می‌کردند. چون به این شکل در برابر خود سدهایی را ایجاد می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG