لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۲۲

آرش: مسابقه واقعا سخت بود


آرش، آیسل و ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه در یکی از تمرین‌های یوروویژن
بخش نهایی مسابقه جهانی یوروویژن اول هفته در مسکو –پایتخت روسیه- با شور و هیجان فراوان برگزار شد. پیروز مسابقه پربیننده و جهانی، الکساندر ریباک، زاده بلاروس و بزرگ‌شده و شهروند نروژ بود.

ولی یک خواننده ایرانی هم در این میان به مقام سوم رسید؛ آرش خواننده «پاپ ایرانی» که همراه آیسل، خواننده زن ۲۰ ساله از جمهوری آذربایجان در این مسابقات شرکت کرده بود.

آرش پس از پایان مسابقه یوروویژن در گفت‌وگویی با رادیو فردا از سختی مسابقه می‌گوید:

مسابقه واقعا سخت بود و ما سوم شديم و حتی تا رأی آخر، مقام دوم بوديم. همه ما بسيار خوشحال هستيم و احساس بسيار خوبی داريم. البته کسی که نفر اول شد هم کارش بسيار خوب بود.

آرش! فکر می‌کنی چه چيزی باعث شد تا اين هنرمند نروژی بيشترين آرا را به خود اختصاص دهد؟ آن طور که او در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته، موسيقی آهنگش را از موسيقی سنتی نروژ گرفته و آن را با موزيک مدرن تلفيق کرده است.

دليل اول اين که آن پسر روس است و از بچگی به نروژ آمده، پس هم کشورهای اين طرف روسيه و هم کشورهای اسکانديناوی به او رای می‌دهند. دوم اين که آهنگ بسيار زيبايی ارايه داد و اجرای او بسيار خوب بود. راستش را بخواهيد من خودم هم احساس می‌کردم اين پسر مسابقه را ببرد و البته حق او بود که برنده شود.

همين که ما در بزرگترين مسابقه موزيک دنيا مقام سوم را به دست آورديم، من آن شب اصلا نتوانستم بخوابم و احساس بسيار خوبی دارم.

آرش! خودت باور می‌کردی در چنين رقابتی، هنرمندی از ايران بتواند به اين درخشندگی ظاهر شود؟

من واقعا خوشحال هستم. البته آهنگ‌های قبلی من هم در دنيا پخش شده، ولی تا به حال در چنين مسابقه بزرگی شرکت نکرده بودم. فکر می‌کنم اين مقام برای همه ايرانی ها مقام خوبی باشد، چون هر کجا رفته‌ام هرگز يادم نرفته بگويم که ايرانی هستم.

در مسکو تعداد زيادی خبرنگار با من حرف می‌زدند و من ابتدا متاسف بودم که چرا هيچ خبرنگار ايرانی در ميان آن‌ها نيست، ولی در آن ميان يک خبرنگار ايرانی ديديم، وقتی او را ديدم، گريه کردم و احساس غربت به من دست داد که نمی‌دانم چگونه بگويم.

شب فينال يوروويژن وقتی روی صحنه بودی، واکنش هیئت ژوری و نظر آن‌ها در مورد آهنگ «هميشه» چه بود؟

ما مثل هميشه سعی کرديم شوی خودمان را با قلب خود و احساس شادی اجرا کنيم و حس شادی که در بدن من و آيسل و سايرين بود، به مردم نشان دهيم. هیئت ژوری اين مسئله را از قبل در ما ديده بودند و از آن خوششان آمده بود. البته آهنگ «هميشه» نيز آهنگ خوبی بود و خدا هم با ما بود.

با توجه به اين که بخش بزرگی از اين پيروزی در مسابقه متوجه تو است، فضا و احساسی حاکم در جمهوری آذربايجان چگونه است؟

راستش در ابتدا بعضی ها می‌گفتند چرا يک هنرمند ايرانی را برای مسابقه انتخاب کرديد، ولی خوشبختانه بيشترمردم با ما بودند.

ما اکنون در فرودگاه هستيم و به طرف باکو می‌رويم. قرار است رئيس جمهور هم با ما ديدار کند و می‌گويند هزاران نفر خيابان‌ها را بسته‌اند و در فرودگاه منتظر ما هستند. در ضمن آن طور که شنيديم ديشب همه مردم باکو به خيابان‌ها آمده بودند.

سه روز ديگر هم در پاريس يک برنامه برای يونيسف اجرا می‌کنيم. خدا بزرگ است و من آن قدر دعا کردم و دعاهايم مستجاب شد.
هيچ وقت يادتان نرود که اين پيروزی، مقامی برای ايران هم هست.  • ویدئوی «همیشه» از یوروویژن ۲۰۰۹ در یوتیوب
XS
SM
MD
LG