لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۱

«چهار برگ بازجویی ۴۰۰ صفحه شد» گفت‌وگو با وکیل کیوان صمیمی


کیوان صمیمی
کیوان صمیمی بهبهانی، مدیر مسوول ماهنامه توقیف‌شده «نامه» و عضو شورای مرکزی «انجمن دفاع از آزادی مطبوعات» یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات در ایران به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد.

سه ماه پس از بازداشت او در شهریور ماه، نسرین ستوده، وکیلش، توانست برای اولین بار با او ملاقات کند.

نسرین ستوده از تازه‌ترین تحولات در پرونده این روزنامه‌نگار زندانی می‌گوید: جلسه رسیدگی به اتهامات آقای مهندس صمیمی در روز دوم آذرماه در شعبه ۱۶ دادگاه انقلاب اسلامی تشکیل شد و اتهام « تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت کشور از طریق تجمع و تبانی» علیه ایشان مطرح شد.

رادیو فردا: گویا قاضی پرونده به دلیل نبودن مستندات کافی در پرونده، جلسه دادگاه را به وقت دیگری موکول کرده است. چگونه است که بازپرس و دادگاه پرونده در طول دوران بازداشت آقای کیوان صمیمی نتوانسته‌اند مستندات کافی برای این اتهامات تهیه کنند؟

قبل از هر چیز اساسا باید به این نکته قانونی اشاره کنم که افراد زمانی قابل بازداشت هستند که مدارک و مستندات کافی علیه آنها وجود داشته باشد. نه اینکه افراد بازداشت شوند. در سلول‌های انفرادی از آنها اعتراف گرفته شود و بعد بگویند بله، حالا ما مدارک کافی داریم.

این یک اشکال قانونی و اجرایی است که در سیستم قضایی کشور ما وجود دارد.

آیا شما پرونده آقای صمیمی را به طور کامل مطالعه کرده‌اید؟ می‌دانید که اتهامات وارده و دفاعیات ایشان در برابر بازپرس چه بوده است؟

آنچه که من قریب به سه هفته پیش در مراجعه به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی از پرونده مهندس صمیمی مطالعه کردم نزدیک به ۲۰ برگ بود. کل بازجویی ایشان سه یا چهار برگه بود، ولی در جلسه دادگاه ایشان اعلام کردند که نزدیک به ۴۰۰ صحفه بازجویی از ایشان به عمل آمده است.

بنابر این قاضی رسیدگی کننده به پرونده اعلام کرد که باید درخواست بشود تا آن اوراق هم ضمیمه پرونده بشود و البته آن اوراق هم باید در اختیار وکلای پرونده – یعنی من و آقای دکتر مولایی که وکالت این پرونده را به عهده داریم – گذاشته شود تا دفاع لازم از ایشان در دادگاه به عمل بیاید.

آیا دادگاه مشخص کرد که تا چه زمانی باید پرونده تکمیل شود و آن اوراق بازجویی ضمیمه شود؟ زمان تشکیل جلسه بعدی دادگاه مشخص است؟

هنوز زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه به وکلای پرونده اعلام نشده است. اما من امیدوارم دادگاه هر چه زودتر با اخذ وثیقه از آقای صمیمی موافقت کند تا امکان آزادی ایشان فراهم شود و در شرایط مساعدتری از ایشان دفاع به عمل بیاید.

XS
SM
MD
LG