لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۲۹

ماموریت دشوار مسئول سیاست ایران در دولت آمریکا


دنیس راس
دنیس راس مسئول سیاست ایران در دولت آمریکا، متخصص کارکشته حل بحران، مذاکره کننده‌ای با سابقه و کارشناس پیشبرد روند صلح در طولانی مدت است. اما آیا او برای پیشبرد سیاست آمریکا در قبال ایران فرد مناسبی است؟

روزنامه واشنگتن پست در مطلبی با اشاره به سوابق آقای راس دیدگاه‌های او درزمینه برخورد با ایران و جایگاه او در دستگاه سیاست خارجی آمریکا را بررسی کرده و در عین حال واکنش‌های تا به امروز به انتصاب و اقدامات دنیس راس را در منطقه و سطح جهان بر می‌شمارد.

به اعتقاد تحلیلگر واشنگتن پست، جوهره سیاست پیشنهادی دنیس راس در قبال ایران تلاش برای گفت‌وگو در عین ادامه فشار به ایران است. اگر روند تجدید مناسبات و دیالوگ به جایی نرسد احتمالا او به اعمال فشار قاطعانه‌ای علیه ایران روی خواهد آورد.

البته روند گفت‌وگو و تجدید مناسبات محدودیتی زمانی خود را دارد از یک طرف دولت آقای اوباما اعلام کرده که تا پایان سال جاری میلادی باید در بحران هسته‌ای ایران گشایشی ایجاد شود و از طرف دیگر اسرائیل بارها تهدید کرده که در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته یی به آن کشور حمله خواهد کرد.

برخی از سیاستمداران در خاورمیانه حتی در خود آمریکا معتقدند که دنیس راس بیش از حد طرفدار اسرائیل است و این مانعی خواهد بود در پیشبرد سیاستهای آمریکا در قبال ایران. اما در مقابل دیگران می‌گویند شاید این نزدیکی به اسرائیل بتواند عامل مثبتی در قانع کردن رهبران آن کشور باشد. و در عین حال دولت ایران همواره به سیاستمداران آمریکایی سوظن داشته و بر این باور است که هر طرحی که از سوی آنها پیشنهاد شود قبلا به مشورت و تایید اسرائیل خواهد رسید.

تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست به بخشهایی از کتابی اشاره می‌کند که دنیس راس در آن عناصر اصلی استراتژی در قبال ایران را توضیح داده است. در این کتاب ، دنیس راس پیشنهاد می‌کند که قبل از هر گونه گفت‌وگویی علنی باید یک راه پنهانی برای تماس مستقیم با رهبران ایران یافت و دید که آیا مسائل مشترکی برای گفت‌وگو وجود دارد یا نه.

واشنگتن پست می‌افزاید حتی اگر چنین مذاکراتی انجام شده باشد تاکنون هیچیک از طرفین به آن اشاره‌ای نکرده‌اند. مقام‌های آمریکایی معتقدند که بعید است ایران قبل از پایان انتخابات ریاست جمهوری پاسخ روشنی به پیشنهادهای آمریکا بدهد. دنیس راس در این کتاب همچنین پیشنهاد می‌کند که برخورد با ایران باید ترکیبی از تلاش برای گفت وگو و ادامه فشار از طریق تحریمهای جدی باشد. به اعتقاد وی در این صورت ایران فکر نمی‌کند که صرفا مذاکره با آمریکا امتیازاتی دربر خواهد داشت. در عین حال در صورت شکست مذاکرات جهان خواهد پذیرفت که آمریکا قبل از روی آوری به زور، تمام راه‌های دیپماتیک را آزموده است.
واشنگتن پست می‌نویسد که به نظر می‌رسد که دولت باراک اوباما بخشی از این عناصر را هم اکنون به کار گرفته است کمااینکه مقامات وزارت خزانه داری آمریکا در ماههای اخیر دولت‌های اروپایی را به اعمال فشارهای اقتصادی بیشتر به ایران تشویق کرده‌اند.

اما برخی از تحلیلگران در اروپا از جمله «گروه بحران» که مرکز آن در بروکسل است، معتقدند که سیاست تماس با ایران همراه با اعمال فشار باعث واکنش منفی رهبران آن کشور خواهد شد. آنها می‌گویند برخلاف دیدگاه دنیس راس اعمال فشار به ایران میدان مانور بیشتری به آمریکا نخواهد داد بلکه از نگاه ایران در آن صورت سیاست گفت وگو فقط توجیهی برای ایجاد اجماع جهانی علیه آن کشور تلقی خواهد شد.

واشنگتن پست در بخش بعدی این مطلب به جایگاه و میزان اختیارات دنیس راس در دولت جدید آمریکا می‌پردازد. دنیس راس از شخصیت‌های برجسته حزب دمکرات آمریکا در عرصه سیاست خارجی است. ولی به نظر می‌رسد که در دولت فعلی او جایگاه چندان ارشدی ندارد. برخلاف فرستاده‌های آمریکا در مناطق دیگر جهان مثل ریچارد هولبروک و رابرت میتچل که مستقیما به شخص رئیس جمهور گزارش می‌دهند آقای راس زیر نظر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه، انجام وظیفه می‌کند. در عین حال مشخص شده که برخی دیگر از مشاوران و کارشناسان وزارت خارجه و کاخ سفید نیز در امور ایران نقش کلیدی برعهده دارند.

مهم‌ترین اقدام عملی آقای راس تا به امروز سفر وی به کشورهای حوزه خلیج فارس بود تا دولت‌های منطقه را مطمئن سازد که هرگونه معامله‌ای با ایران به معنای رها کردن آنان نخواهد بود. مشخص است که برخی از رهبران عرب به خاطر مواضع آقای راس در طرفداری از اسرائیل انتصاب وی در مقام نمایندگی آمریکا در منطقه را درست نمی‌دانند.

یک دیپلمات عرب به واشنگتن پست گفته است همه می‌دانند که آقای راس در همراهی و نزدیکی با اسرائیل سوابق طولانی دارد اما مقام فعلی وی در ارتباط مستقیم با اسرائیل نیست و بنابراین شاید گذشته وی در این مورد چندان دخیل نباشد. در عین حال ما اعراب به حکومت ایران نیز چندان اعتمادی نداریم.

یک دیپلمات عرب دیگر معتقد است که روش برخورد آقای راس با بحران ایران بسیار منطقی و سنجیده خواهد بود اما نکته اصلی این است که برای این کار چقدر زمان باقی مانده است.

در پایان واشنگتن پست می‌نویسد دیپلمات‌های اروپایی نیز همین سئوال را مطرح می‌کنند . یک دیپلمات ارشد فرانسوی چندی پیش پس از ملاقات با دنیس راس گفت بزرگترین چالش در سیاست آمریکا در قبال ایران تشخیص زمانی است که مذاکره بی فایده می‌شود. چون وقتی که مذاکره‌ای شروع شد توقف آن کار ساده‌ای نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG