لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۳۵

حمله نیروهای امنیتی افغانستان به طالبان برای پاکسازی قندوز


نیروهای پلیس افغانستان در قندوز

در پی حمله شماری از شبه‌نظامیان گروه افراطی طالبان به شهر قندوز در شمال افغانستان و انتشار گزارش‌ها از حضور افراد این گروه در مرکز شهر، نیروهای امنیتی افغانستان می‌گویند شماری از مناطق را از آن‌ها بازپس گرفته‌اند و «پاکسازی ادامه دارد».

بامداد روز دوشنبه گزارش‌هایی منتشر شد که طالبان به مرکز قندوز (کندز یا کندوز) حمله کرده‌است؛ درست یک سال پس از حمله مشابهی که «بزرگ‌ترین عملیات نظامی» این گروه طی ۱۵ سال گذشته ارزیابی شده بود.

این حمله در حالی انجام شده که به تازگی در مورد تصرف مرکز ولایت اوروزگان به دست این گروه هشدار داده شده است. درگیری‌هایی نیز در اطراف هلمند جریان دارد و خود قندوز نیز چند هفته‌ است هدف حملات این گروه قرار داشت.

پس از حمله بامداد دوشنبه به مرکز قندوز، سربازان و پلیس افغانستانی با کمک نیروهای ویژه ایالات متحده و پشتیبانی هوایی تلاش‌های خود را برای پاکسازی آن آغاز کردند.

قاسم جنگل‌باغ، فرمانده پلیس قندوز، گفته است «تجدید قوا شده‌ایم و از حمایت هوایی برخوردار هستیم». به گفته آقای جنگل‌باغ «بیش از ۲۵ تن از شورشیان کشته شده‌اند و نیروهای افغان شماری از مناطق را بازپس گرفته‌اند».

فرمانده پلیس قندوز در عین حال از کشته شدن سه نفر از نیروهای امنیت دولتی و زخمی شدن هشت نفر دیگر خبر داده‌است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید پیشروهای اخیر شورشیان افراطی، از یک طرف نشان‌دهنده قدرت گرفتن آن‌ها، از سوی دیگر ضعف نیروهای دولتی‌ست.

قندوز مرکز ولایت کندوز است که از جنوب به کابل و از شمال به تاجیکستان راه دارد. نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر ساکن این شهر هستند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG