لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۶

در سالگرد حمله به قندوز؛ طالبان بار دیگر به این شهر «حمله کرد»


نیروهای ارتش افغانستان در حوالی کندز (عکس از نهم مهر ماه)

گزارش‌ها از بامداد روز دوشنبه حاکی از آن است که شبه‌نظامیان گروه طالبان، در آستانه سالگرد حمله به قندوز (کندز یا کندوز)، بار دیگر به این شهر در افغانستان یورش برده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید حمله در ساعات اولیه بامداد ۱۲ مهر ماه رخ داده و شبه‌نظامیان این گروه افراطی از جنوب و شرق قندوز، اقدام به پیشروی به داخل آن کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز می‌گوید شورشیان دست به حملاتی هماهنگ زده‌اند، ولی این خبرگزاری به نقل از یک مقام پلیس شهر می‌گوید حملات از چهار طرف به این شهر در شمال افغانستان، انجام شده‌است.

شیرعلی کمال، فرمانده محلی پلیس گفته است که «نبردها در اطراف شهر همچنان ادامه دارد».

یکی از خبرنگاران رویترز شماری از شورشیان را مسلح به کلاشنیکف و دوش‌پرتاب‌های آر‌پی‌جی، داخل شهر دیده‌است.

شیرعلی کمال گفته نیروهای دولتی «تمام تلاش خود را برای عقب راندن آن‌ها انجام می‌دهند».

درست یک سال پیش در مهر ماه، طالبان دست به حملات گسترده‌ای به این منطقه زد و توانست برای مدتی شهر را به تصرف خود درآورد. کنترل شهر به‌دست طالبان در سال ۱۳۹۴، بزرگ‌ترین پیروزی این گروه شبه‌نظامی طی ۱۵ سال به شمار می‌رفت.

در نتیجه حمله به قندوز، ارتش و نیز نیروهای آمریکایی حامی کابل، حملاتی را برای بازپس‌گیری شهر انجام دادند. آن‌ها در نهایت موفق شدند، در نهم مهر ماه، طالبان را از منطقه بیرون کنند.

افزایش فعالیت‌های گروه طالبان در قندوز، در عین حال به نگرانی‌هایی در تاجیکستان، همسایه افغانستان نیز انجامیده و دولت آن کشور به تازگی اعلام کرده با «حمایت مالی چین» به ساخت یک پایگاه نظامی و تاسیسات مرزی اقدام می‌کند.

در میانه شهریور ماه مقام‌هایی افغانستان هشدار دادند که طالبان ممکن است به‌زودی مرکز ولایت اوروزگان را تصرف کند؛ در همان زمان نیروهای مسلح دولتی با حمایت سربازان آمریکایی در حال نبرد با شورشیان افراطی در اطراف هلمند و خود شهر قندوز بودند.

قندوز مرکز ولایت کندوز است که از جنوب به کابل و از شمال به تاجیکستان راه دارد. نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر ساکن این شهر هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG