لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۲
سازمان فرادولتی عفو بین‌المللی روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه با هشدار در مورد آنچه در جمهوری آفریقای مرکزی در جریان است، نگرانی خود را در مورد به‌راه افتادن «پاکسازی قومی» علیه مسلمانان آن کشور اعلام کرد.

این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر در گزارش خود می‌گوید از آغاز سال جدید میلادی در غرب آن کشور که پرجمعیت‌ترین بخش از کشور است، مسلمانان هدف «پاکسازی قومی» قرار گرفته‌اند. عفو بین‌الملل، نیروهای بین‌المللی را نیز در جلوگیری از این «پاکسازی» ناموفق نامیده است.

اوضاع سیاسی در آفریقای مرکزی بی‌ثبات است و این کشور پس از کودتایی که به دست اقلیت مسلمان آن در سال گذشته به پیروزی رسید در دور تازه‌ای از تنش‌ها به سر می‌برد.

در کودتای سال گذشته شورشیان مسلمان مشهور به «سه‌له‌کا» (ائتلاف) قدرت را در درست گرفتند و از آن موقع میان آنها و شبه‌نظامیان مسیحی موسوم به «آنتی بالاکا» درگیری‌های گوناگونی رخ داده است. هر دو طرف در عین‌حال به غیرنظامیان نیز حمله کرده‌اند. در حال حاضر قدرت دوباره در دست مسیحیان آن کشور است.

گزارش‌ها از داخل آفریقای مرکزی گاه حاکی از رخدادهایی خشونت‌بار مانند تجاوز، جنایت‌های جنگی و قتل‌های گروهی است.

سازمان عفو بین‌الملل هم در مورد این مسائل هشدار داده است.

در گزارش این سازمان آمده است که پس از کودتای مسلمانان در سال گذشته گروه سه‌له‌کا دست به قتل‌های گروهی، اعدام‌هایی بدون محاکمه، تجاوز و شکنجه زد. پس از آن -و در حالیکه به گفته این سازمان با اجازه نیروهای بین‌المللی- شبه‌نظامیان مسیحی شروع به پیشرفت و تصاحب شهرها کردند، نتیجه خشونت علیه مسلمانان و جابه‌جایی اجباری آنها بود.

در زمانی که سه‌له‌کا قدرت و کنترل کشور را در دست داشت، هم نیروهای حاکم و هم شبه‌نظامیان مسلمان دیگر دست به خشونت علیه مسیحیان آن کشور می‌زدند و به گفته عفو بین‌الملل، زوال قدرت آنها نیز از خشونت‌هایشان نکاست.

اکنون خشونت‌های قومی و تنش‌ها تا به جایی بالا گرفته است که فاتو بن‌سودا، دادستان بین‌المللی علیه جنایات جنگی، آن را سقوط از «وضعیت بد به وضیعت بدتر» عنوان کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول خانم بن‌سودا نقل کرده است که گزارش‌هایی تازه از «خشونت‌های بسیار شدید به دست گروه‌های مختلف» دریافت کرده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید تنها در یک روز (۱۸ ژانویه) در یک شهر ۱۰۰ شهروند مسلمان در حمله‌ای کشته شده‌اند. در میان کشته‌شدگان زنان و سالخوردگان نیز بوده‌اند.

به گفته این سازمان بسیاری از مسلمانان این کشور در حال گریختن از محل سکونت خود هستند و آنها که باقی مانده‌اند به مسجدها و کلیساها پناه برده‌اند.

جمهوری آفریقای مرکزی که تا سال ۱۹۶۰ مستعمره فرانسه بود، دارای جمعیتی ۴.۵ میلیون نفری است که اکثریت آن را مسیحیان تشکیل می‌دهند.

شبه‌نظامیان مسلمان آن کشور با تشکیل ائتلاف، «سه‌له‌کا»، سال گذشته میلادی دولت آن کشور را سرنگون کرده و رهبر خود، میشل جوتودیا را به ریاست‌جمهوری گماردند. پس از آن نیروهای بین‌المللی نیز وارد آن کشور شدند که در اوج خشونت‌های شبه‌نظامیان مسلمان آنها نیز گاه به مقابله با «سه‌له‌کا» پرداختند.

عفو بین‌الملل می‌گوید برای جلوگیری از «پاکسازی قومی» نیروهای بین‌الملل باید در مناطقی که مسلمانان در آنها با خطر روبه‌رو هستند، مستقر شوند.
XS
SM
MD
LG