لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۹

ضدحمله ارتش سوریه «برای جلوگیری از پیشروی شورشیان» در حلب


شبه‌نظامیان گروه جیش‌الفتح دست به برپایی ایست بازرسی در منطقه‌ای که در آن پیشروی کرده‌اند زده‌اند

نیروهای دولتی سوریه و متحدان آن دست به «حملاتی هوایی و زمینی» در حلب زده‌اند، که هدف از آن جلوگیری از پیشروی شورشیان، برای شکستن محاصره آن توسط ارتش، و بازپس‌گیری کنترل برخی مناطق، عنوان شده است.

آسوشیتدپرس به نقل از منابع محلی و نیز گزارشی در رسانه‌های دولتی سوریه می‌گوید این حملات، که عملیات هوایی را نیز در برگرفته، در حلب و برای کنترل مناطقی انجام شده که روز جمعه به دست شورشیان افتاد.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید عملیات ارتش سوریه و متحدان آن در حلب «ناموفق بوده‌است». به گفته این سازمان عمده حملات هوایی نیروهای دولتی و نیز درگیری‌های زمینی در مناطق غربی و جنوبی شهر صورت گرفته‌است.

گزارش‌ها حاکی‌ست شماری از شورشیان، موفق شده‌اند بخش بزرگی از منطقه غربی «اسد» را به کنترل خود در آورند. یکی از اعضای گروه «نورالدین زنکی» نیز گفته است روز شنبه حملاتی به مناطق «زهرا» انجام شده‌است؛ حملاتی که با یک انفجار بزرگ در موضع نیروهای دولتی در خط مقدم نبردها آغاز شده‌است.

ارتش سوریه می‌گوید نیروهایش موشک و خمپاره به‌سوی شورشیان پرتاب کرده و از «همه تسلیحات» در جریان این حملات استفاده کرده‌اند.

به گفته ارتش سوریه، آن‌ها جلوی پیشروی شورشیان در منطقه زهرا را گرفته‌اند. به گفته نیروهای بشار اسد، انفجار اولیه در این منطقه با یک خودروی بمب‌گذاری‌شده انجام شده بود و پس از آن نیز شورشیان موشک و خمپاره به منطقه پرتاب کرده‌اند.

پرتاب موشک و خمپاره به منطقه تحت کنترل دولت در حلب، در روز جمعه دست‌کم ۱۵ کشته و ۱۰۰ زخمی برجای گذاشته‌است.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه در عین حال می‌گوید از روز جمعه، در حدود ۳۰ نفر از شبه‌نظامیان گروه حزب‌الله لبنان، در جریان نبردهای تازه در حلب کشته شده‌اند. حزب‌الله لبنان، در کنار ایران و روسیه، از حامیان اصلی بشار اسد به شمار می‌رود.

سخنگوی کاخ کرملین روسیه، روز جمعه گفته بود رئیس جمهوری آن کشور، با درخواست وزیر دفاع خود برای از سرگیری بمباران شرق حلب موافقت نکرده است. مشخص نیست در «حملات هوایی» دو روز گذشته جنگنده‌های روسی نیز حضور مستقیم داشته‌اند یا نه.

کنترل حلب میان نیروهای اسد و متحدانش، و شماری از شورشیان از جمله جبهه فتح‌الشام، شاخه القاعده، و شماری از گروه‌های افراطی تقسیم شده‌است. البته خود شهر مدت‌ها تحت محاصره نیروهای دولتی قرار داشت. شورشیان موفق شدند برای مدت کوتاهی این محاصره را بشکنند، اما ارتش سوریه بار دیگر شهر را به محاصره خود درآورد.

حملات حلب، به ویژه کارزار هوایی که روسیه در آن شرکت دارد، با انتقادهای شدید بین‌المللی روبه‌رو است. یک هیئت تحقیقاتی ملل متحد، در میانه شهریور ماه، از همه طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه انتقاد کرده، در عین حال حملات هوایی نیروهای دولتی سوریه و نیروی هوایی روسیه را، دلیل اصلی افزایش مرگ غیرنظامیان در آن کشور عنوان کرده‌ بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG