لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۵

عفو بین‌الملل از ائتلاف به رهبری آمریکا خواست از جان غیرنظامیان در موصل حراست کند


خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی گفته بود، به دنبال قربانی شدن شماری از غیرنظامیان در موصل، نیروهای ائتلاف درصدد تغییر راهکارهای خود در عملیات علیه داعش در این شهر هستند

سازمان عفو بین‌الملل از ائتلاف به رهبری آمریکا خواسته است در جریان نبردها علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی‌در موصلِ عراق، از جان غیرنظامیان حراست کند.

این سازمان فرادولتی مدافع حقوق بشر در بیانیه هفتم فروردین ماه خود به جریان حمله هوایی اخیر در موصل اشاره کرده و می‌گوید تا ۱۵۰ غیرنظامی در آن کشته شده‌اند.

در پی گزارش‌های اولیه و نیز اظهارات مقام‌های ائتلاف در این مورد که آن‌ها مشغول تحقیقات در مورد یک حمله هوایی هستند مقام‌های آمریکایی تأیید کردند که نیروهای ائتلاف در محلی در غرب موصل در ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) حمله هوایی انجام داده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، این محل همان مکانی بود که شاهدان عینی می‌گویند دست‌کم ۱۰۰ نفر غیرنظامی در آن بر اثر حمله‌ای جان باخته‌اند.

مقام‌های ایالات متحده گزارش‌ها مبنی بر این‌که در منطقه تلفات غیرنظامی رخ داده را تأیید نکرده‌اند اما از آغاز تحقیقات در مورد آن خبر داده‌اند.

در بیانیه‌ای که ائتلاف به رهبری ایالات متحده، پنجم فروردین ماه منتشر کرده بود گفته شده حمله هوایی به درخواست نیروهای امنیتی عراق، برای هدف قرار دادن پیکارجویان و تجهیزات گروه موسوم به «حکومت اسلامی» انجام شده‌است.

بنا بر گزارشی دیگر از محل، در نزدیکی ساختمان‌هایی که غیرنظامیان در آن بودند، خودرویی مملو از مواد منفجره قرار داشته که هدف قرار گرفته و ظاهرا انفجار آن به ویرانی سرپناه غیرنظامیان، انجامیده‌است.

ژنرال جوزف ووتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، روز یک‌شنبه، کشته‌شدن غیرنظامیان در شهر موصل عراق را «تراژدی هولناک» توصیف کرده و گفته بود «ما در حال تحقیق و تفحص درباره این حادثه هستیم و می‌خواهیم بدانیم دقیقا چه اتفاقی رخ داده است». بیشتر بخوانید

سازمان عفو بین‌الملل اکنون می‌گوید «شواهد موجود به نشانه‌هایی هشدارآمیز می‌رسند مبنی بر وقوع حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا، که به ویرانی کامل خانه‌هایی که کل اعضای خانواده‌ها(ی عراقی) در آن بودند، انجامیده است».

به گفته عفو بین‌الملل هرگونه کوتاهی و قصوری در اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از کشته‌شدن غیرنظامیان، می‌تواند «به نقض قوانین بین‌المللی انسان‌دوستانه» بیانجامد.

خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی گفته بود، به دنبال قربانی شدن شماری از غیرنظامیان در موصل، نیروهای ائتلاف درصدد تغییر راهکارهای خود در عملیات علیه داعش در این شهر هستند.

عملیات در موصل از مهر ماه سال گذشته آغاز شد و در حال حاضر متمرکز بر پرازدحام‌ترین مناطق این شهر در بخش‌های قدیمی‌تر در باختر آن است.

سازمان ملل می‌گوید صدها هزار غیرنظامی در این مناطق گیر افتاده‌اند. این سازمان و ناظران حقوق بشر پیش‌تر نیز در مورد وضعیت غیرنظامیان، تلفات احتمالی، استفاده از آن‌ها به‌عنوان سپر انسانی توسط داعش و آوارگی‌های ناشی از درگیری‌ها ابراز نگرانی کرده بودند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG