لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۳۳

عفو بین‌الملل ارتش اسرائیل را به انجام «جنایت جنگی» متهم کرد


بحران پنجاه روزه غزه -موشک‌پرانی شبه‌نظامیان فلسطینی و حملات اسرائیل به آن باریکه- در پایان ماه میلادی اوت، با برجای گذاشتن بیش از ۲۱۰۰ قربانی فلسطینی، اکثرا غیر نظامی، به پایان رسید

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید ارتش اسرائیل حین تازه‌ترین دور از جنگ غره در تابستان گذشته، حملات عمدی و مستقیمی به ساختمان‌های مسکونی کرده است که در حکم «جنایت جنگی» به شمار می‌رود؛ و در این مورد پرسش‌هایی را از مقام‌های آن کشور مطرح کرده که هنوز واکنش متناسبی به آنها داده نشده است.

سازمان عفو بین‌الملل، سه‌شنبه ۱۸ آذر، در گزارشی اعلام کرد تخریب چهار ساختمان چندطبقه در چهار روز پایانی جنگ ۵۰ روزه غزه بر خلاف حقوق انسانی بین‌المللی بود.

فیلیپ لوتر، نماینده ارشد این سازمان در امور کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، گفته است «تمام شواهد موجود نشان می‌دهد که تخریب گسترده (ساختمان‌ها) عمدا و بدون هیچ دلیل قانع‌کننده نظامی انجام شده است».

این سازمان بین‌المللی خواستار تحقیقات مستقل و کامل در این مورد و محاکمه عادلانه مسببین آن شده است.

آقای لوتر از جمله مدارکی که به آن اشاره کرده، بیانیه یا اعلان‌هایی از سوی ارتش اسرائیل است که حملات را «تنبیه دست‌جمعی مردم غزه» عنوان کرده است.

یکی از ساختمان‌هایی که تخریب شده است، یک مرکز تجاری اداری بوده در رفح بوده است.

آقای لوتر از جمله مدارکی که به آن اشاره کرده بیانیه یا اعلانی از سوی ارتش اسرائیل است که حملات را «تنبیه دست‌جمعی مردم غزه» عنوان کرده است.
آقای لوتر از جمله مدارکی که به آن اشاره کرده بیانیه یا اعلانی از سوی ارتش اسرائیل است که حملات را «تنبیه دست‌جمعی مردم غزه» عنوان کرده است.

به گفته عفو بین‌الملل به ساکنان ساختمان هشدار داده شده بود که آن را تخلیه کنند ولی آنها فرصت اینکه لوازم مهم خود را همراه ببرند، نداشته‌اند. در عین حال گروهی از مردم ساختمان‌های مجاور زخمی شده و صدها نفر نیز محل سکونت خود را از دست داده‌اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در عین حال این پرسش را مطرح کرده است که چرا با وجود تعهد نیروهای نظامی به استفاده از روش‌ها و ادواتی که کم‌ترین آسیب را به شهروندان غیرنظامی وارد می‌کند، این اتفاق نیافتاده است.

این سازمان برای نمونه به حملات دیگری اشاره کرده که نیروی هوایی اسرائیل انجام داده و در آنها محل مشخصی هدف قرار گرفته و کل ساختمان تخریب نشده است.

اسرائیل هنوز به پرسش‌های عفو بین‌الملل -به گفته این سازمان- «واکنش مناسبی» نشان نداده است.

پیشتر در شهریور ماه گذشته سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر نیز در گزارشی گفته بود اسرائیل احتمالا در جنگ غزه مرتکب جنایت جنگی شده است.

[بیشتر بخوانید: دیدبان حقوق بشر: اسرائیل در غزه احتمالا مرتکب جنایت جنگی شده است]

ارتش آن کشور در پایان تابستان گذشته تحقیقاتی را در مورد عملکرد نیروهای خود در جنگ غزه انجام داد، اما گاه نتایج این تحقیقات با استقبال سازمان‌های بین‌المللی که خواستار انجام تحقیقاتی مستقل در این مورد هستند، روبه‌رو نمی‌شود.

بحران پنجاه روزه غزه -موشک‌پرانی شبه‌نظامیان فلسطینی و حملات اسرائیل به آن باریکه- در پایان ماه میلادی اوت، با برجای گذاشتن بیش از ۲۱۰۰ قربانی فلسطینی، اکثرا غیر نظامی، به پایان رسید. در طرف اسرائیل ۷۳ نفر کشته شدند که ۶۷ نفر آنها نظامی بوده‌اند.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG