لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۳

‪یک شهروند آمریکایی به اتهام کودتا، در کره شمالی به دادگاه می‌رود


کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در میان افسران ارتش آن کشور
در حالی‌که تنش بین آمریکا و هم‌پیمنان او در منطقه اقیانوس اطلس، و کره شمالی از سوی دیگر، بالا گرفته است، پیونگ یانگ اعلام کرد دادگاه یک شهروند بازداشت‌شده آمریکایی را از جمله به اتهام «کودتا» آغاز می‌کند.‬

خبرگزاری رسمی کره شمالی که روز شنبه این خبر را منتشر کرد، جزئیات بیشتری در مورد زمان برگزاری این دادگاه ارائه نکرده است. به گفته این خبرگزاری «به جون‌هو»، شخص بازداشت شده، اتهام‌های وارده را پذیرفته است.

«به جون‌هو» یا «کنت به» در حالیکه با یک تور جهانگردی وارد کره شمالی شده بود، در آبان ماه گذشته بازداشت شد.

رسانه‌های کره جنوبی در آغاز سال میلادی از تلاش‌هایی از سوی برخی چهره‌های مشهور آمریکایی که برای ‬بازدید به کره شمالی رفته بودند برای آزادی به جون‌هو خبر داده بودند که ظاهرا هیچ کدام به نتیجه‌ای نرسیده است.

آقای «به» ششمین شهروند آمریکایی‌ست که در پنج سال گذشته در کره شمالی بازداشت می‌شود. پنج سال پیش دو روزنامه‌نگار آمریکایی بازداشتی در این کشور به دوازده سال کار در اردوگاه‌های کار اجباری محکوم شده بودند که با بازدید بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از پیونگ‌یانگ آزاد شدند.

خبر برگزاری دادگاهی با اتهام سنگین «برنامه‌ریزی برای قتل رهبر کره شمالی» و یا «کودتا» بخش تازه‌ای از تنش‌های شدید لفظی اخیر بین آمریکا و هم‌پیمانان آسیاییش و کره شمالی به شمار می‌رود.

طی هفته‌های گذشته، پس از آنکه تنش میان آمریکا و کره شمالی به دلیل انجام آزمایش‌های جدید موشکی و اتمی از سوی پیونگ‌یانگ و سپس مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی بالا گرفت، بر تهدید‌های زبانی افزوده شده است.

حکومت کره شمالی آمریکا، ژاپن و کره جنوبی را تهدید به جنگ کرده است. همزمان بر برخی جابه‌جایی‌های موشکی و تحرکات نظامی در مرزهای خود با کره جنوبی نیز افزوده است.

طی آخرین دور از این تنش‌ها کره جنوبی تمام کارگران خود را از یک منطقه مشترک صنعتی بین دو کره خارج کرد و پیونگ یانگ نیز سئول را بار دیگر تهدید به واکنش کرد.

پیونگ‌یانگ دهم فرودین ماه اعلام کرده بود که آتش بس خود با کره جنوبی را لغو کرده و وارد وضعیت جنگی با آن کشور شده است.

این دو کشور شش دهه است که نتوانسته اند به صلح دست پیدا کنند و همواره در وضعیت آتش بس به سر می‌برند.

تهدیدهای زبانی کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی و دیگر مقام‌های عالی‌رتبه این کشور گاه با کم‌تفاوتی مقام‌های سئول و واشینگتن روبه‌رو شده است. هر چند آمریکا اعلام کرده که آمادگی کامل دارد تا از خود و هم‌پیمانانش در برابر حملات احتمالی کره شمالی دفاع کند.

با این حال تنش‌های تازه در شبه‌جزیره کره نگرانی‌های مقام‌های جهانی و بین‌المللی را به دنبال داشته است. از جمله بان گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل که خود تبار کره‌ای دارد، از بالاگرفتن تهدید‌های لفظی ابراز نگرانی کرده است.
XS
SM
MD
LG