لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۲۷

گاردین: ابوبکر بغدادی «شدیدا زخمی» شده است


روزنامه بریتانیایی گاردین، با استناد به منابعی خبری، می‌گوید رهبر گروه موسوم به «حکومت اسلامی»، در پی یکی از حملات هوایی در عراق «شدیدا زخمی شده» اما زنده است و مداوای او به آهستگی امکان‌پذیر شده است.

گاردین، اول اردیبهشت، از قول منبعی که نامش را فاش نکرده، نوشته است که با اینهمه، او قادر به «کنترل هر روزه» گروه خود نیست.

حمله هوایی که بنا بر این گزارش، به مجروح شدن ابوبکر بغدادی انجامیده، در شهر البعاج در نزدیکی مرز سوریه، در عراق صورت گرفته است.

البعاج شهری کوچک در استان نینوا است
البعاج شهری کوچک در استان نینوا است

یک منبع خبری در عراق، نزدیک به رهبر «داعش» به روزنامه گاردین گفته است دلیل حضور ابوبکر البغدادی در البعاج این بود که «حسب تجربه از جنگ، می‌دانست آمریکایی‌ها به آن نقطه اهمیت زیادی نمی‌دهند. از سال ۲۰۰۳ آمریکایی‌ها به ندرت به آنجا رفته‌اند».

حشام الهاشمی، یک مشاور دولت عراق نیز گفته است که رهبر داعش «در حمله به گروهی که همراهش بوده است، ۱۸ مارس، در البعاج زخمی شده است».

به نوشته گاردین، یک منبع غربی و یک منبع عراقی تائید کرده‌اند که در ۱۸ مارس در البعاج حمله هوایی انجام شده است.

بنا بر این گزارش، زمانی که حمله انجام شد، ۱۸ مارس (حدود یک ماه پیش)، اتومبیل ابوبکر البغدادی در میان کاروانی حال حرکت بوده است. مقام‌ها در زمان حمله از «حضور البغدادی در کاروان» بی‌اطلاع بوده‌اند.

به نظر می‌رسد البغدادی بیشتر وقت خود را در البعاج گذرانده است.

مایکل پرگنت، یک افسر اطلاعاتی پیشین ارتش آمریکا، که در موصل حضور داشته، به «بیزنیس اینسایدر» می‌گوید این نقطه، از کم‌جمعیت‌ترین مناطق استان نینوا است. به گفته او، خود شهر البعاج چیزی در حدود ۵ هزار نفر جمعیت دارد.

پیشتر در آبان ماه سال گذشته نیز دولت عراق و منابعی نزدیک به آن گزارش داده بودند که رهبر «حکومت اسلامی» طی حملات هوایی به «قائم» زخمی شده است.

در همان زمان منابع پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، از این حمله یا پیامدهای آن ابراز بی‌اطلاعی کرده بودند.

این بار نیز سرهنگ استیو وارنر، سخنگوی پنتاگون، گفته است وزارت دفاع آمریکا هیچ اطلاعی در مورد زخمی شدن بغدادی در حملات هوایی ۱۸ مارس ندارد.

او به «دیلی‌بیست» گفته است «دلیلی وجود ندارد که مطمئن باشیم، او بغدادی بوده است».

XS
SM
MD
LG