لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۵۳

انفجاری بزرگ در جنوب بیروت دست‌کم ۱۸ کشته برجای گذاشت


وزیر کشور لبنان بمب‌گذاری در خودرو را تایید کرده است
انفجار بزرگی در نزدیکی «مجتمع سیدالشهدا» که گفته می‌شود حزب‌الله لبنان از آن استفاده می‌کند، پنج‌شنبه ۲۴ مرداد، دست‌کم ۱۸ کشته و بیش از ۲۹۰ زخمی برجای گذاشته است.

تلویزیون المنار، وابسته به حزب‌الله لبنان، می‌گوید انفجار با جاسازی مواد منفجره در یک خودرو و به شکل انتحاری انجام شده است.

وزیر کشور لبنان بمب‌گذاری در خودرو را تایید کرده است.

خبرگزاری‌ها از قول شاهدانی در محل نوشته‌اند که به ده‌ها خودرو و چندین مجتمع ساختمانی در اطراف محل انفجار آسیب رسیده‌است.

ایلیا جزایری، خبرنگار رادیو فردا در بیروت، می‌گوید پس از وقوع انفجار، منطقه محل حادثه توسط نیروهای امنیتی و نیروهای وابسته به حزب الله محاصره شد و از رفت‌وآمد خودرو‌ها ممانعت به عمل آمد.

ارتش لبنان گفته است بازرسان آن در حال تحقیق در مورد بمب‌گذاری هستند.

این بزرگ‌ترین حمله‌ای‌ست که از زمان ورود حزب‌الله لبنان به جنگ سوریه، علیه اهداف مربوط به این گروه انجام می‌شود.

حملات پیشین، برای نمونه ماه پیش، از نظر وسعت کوچک‌تر بوده و شمار قربانیان نیز در آن کم‌تر بوده است. در حمله ماه گذشته در جنوب بیروت، جایی که به طور عمده در کنترل حزب‌الله لبنان است، ۵۳ نفر زخمی شدند.

از سوی دیگر این حمله از نظر بزرگی و شمار قربانیان، از سال ۲۰۰۵ که سوءقصد به جان رفیق حریری، نخست‌وزیر وقت، به کشته شدن او و ۲۰ نفر دیگر انجامید نیز، کم‌سابقه است.

شورشیان سوری بارها گروه حزب‌الله لبنان را، از زمانی که رسما وارد جنگ داخلی سوریه به نفع بشار اسد شده، تهدید به انتقام‌گیری کرده‌اند.

اما روزنامه نیویورک‌تایمز از قول خبرنگاران خود در بیروت و دمشق می‌نویسد، مشخص نیست که آیا آنها قادر به انجام چنین حملات بزرگ و برنامه‌ریزی‌شده‌ای علیه حزب‌الله هستند یا نه.

ویدئویی نیز منتشر شده و دو شبکه لبنانی هم آن را پخش کرده‌اند و در آن سه مرد نقاب‌دار می‌گویند اعضای گروه -تا کنون ناشناس- «نیروهای عایشه»اند و خود را مسئول این بمب‌گذاری معرفی می‌کنند.

اعضای گروهی که خود را مسئول بمب‌گذاری معرفی می‌کنند از شهروندان لبنانی خواسته‌اند از «هر آنچه مربوط به ایران می‌شود، دوری کنند، در بیروت یا خارج از بیروت».

آنها حزب‌الله را عامل دست ایران و اسرائیل نامیده‌اند.

هیچ منبع رسمی و دولتی هنوز توضیحی در مورد این گروه و اینکه آیا آنها مسئول این بمب‌گذاری هستند، نداده است.
XS
SM
MD
LG