لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۸

رییس جمهوری لبنان خواستار خروج نیروهای حزب‌الله از سوریه شد


در هجوم نیروهای ارتش سوریه به شهر قصیر که به بازپس‌گیری این شهر منجر شد، نیروهای حزب‌الله لبنان حضور فعالی داشتند.
میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان، از گروه حزب‌الله خواست که شبه‌نظامیان خود را از سوریه خارج کند. او هشدار داد که دخالت‌های بیشتر این گروه در جنگ داخلی سوریه به بی‌ثباتی در لبنان منجر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای سلیمان در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «السفیر» که روز پنج‌شنبه، ۳۰ خرداد، منتشر شد، اظهار داشت: «اگر آنها [نیروهای حزب‌الله] در جنگ حلب شرکت کنند و تعداد بیشتری از نیروهای حزب‌الله کشته شود، این مسئله به تنش بیشتر می‌انجامد.»

وی تاکید کرد، نیروهای حزب‌الله که در جنگ قصیر حضور یافته بودند، باید به کشور خود بازگردند.

در هجوم نیروهای ارتش سوریه به شهر استراتژیک قصیر در نزدیکی مرز لبنان، شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان نیز همراه آنها بودند.

این حملات باعث شد که شهر قصیر بار دیگر به دست نیروهای حکومت سوریه بیفتد اما از آنجا که گزارش‌های متعددی درباره کشته شدن نیروهای حزب‌الله لبنان در این نبرد منتشر می‌شد توجه نهادهای بین‌المللی به موضوع حضور نیروهای خارجی در سوریه جلب شد، چنان‌که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای این مسئله را محکوم کرد.

با این حال سیدحسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان نه تنها حضور نیروهای خود را در سوریه تکذیب نکرد، بلکه تاکید داشت که آنها سوریه را ترک نخواهند کرد.

حزب‌الله لبنان همراه با ایران، متحد اصلی حکومت بشار اسد در منطقه محسوب می‌شود، این در حالی است که میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان به خیل منتقدان آقای اسد پیوسته است.

رویترز می‌نویسد که آقای سلیمان در نامه‌ای به اتحادیه عرب خواسته است که این اتحادیه مانع اقدامات حکومت سوریه در جهت نقض حاکمیت ملی لبنان شود.

این گزارش می‌گوید که رییس جمهوری لبنان نامه مشابهی برای نماینده سازمان ملل متحد در بیروت فرستاده است.

در جریان جنگ داخلی سوریه، نیروهای ارتش این کشور بارها در جست‌وجو و تعقیب شورشیان به مرزهای لبنان هجوم آورده‌اند.
XS
SM
MD
LG