لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۹

نخست‌وزیر بلژیک: حمله با قمه به دو مامور پلیس احتمالا تروریستی بود


مامور نیروی ویژه پلیس بلژیک

شارل میشل، نخست‌وزیر بلژیک، می‌گوید حمله یک مهاجم با قمه، که به زخمی شدن دو مامور پلیس زن آن کشور در شهر «شارلوروا» انجامیده «احتمالا حمله تروریستی» بوده‌است. مقام‌های بلژیک در حال تحقیق در مورد عامل کشته‌شده این حمله هستند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

مهاجم هدف گلوله مامور سومی قرار گرفته و در پی آن نیز کشته شده‌است. هویت او هنوز مشخص نیست.

شارل میشل ۱۶ مرداد ماه به شبکه «ار ت ال» گفته است شواهد اولیه این احتمال را مطرح کرده که حمله تروریستی بوده‌است.

وزیر کشور بلژیک نیز گفته است هنوز معلوم نیست فرد مهاجم به تنهایی عمل کرده و یا این واقعه، به صورت گروهی، برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند بوده‌است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید گزارش‌هایی وجود دارد که فرد مهاجم پیش از زخمی کردن ماموران پلیس، فریاد «الله اکبر» سر داده بود.

نخست‌وزیر بلژیک که در جنوب فرانسه در تعطیلات به سر می‌برد، سفر خود را کوتاه کرده تا روز یک‌شنبه در بروکسل با اعضای شورای امنیت ملی دیدار کند.

پل مگنت، شهردار شارلوروا گفته ایست بازرسی در محل موفق شده جلوی ورود مهاجم به اداره پلیس و در نتیجه شدت پیامدهای احتمالی را بگیرد.

بلژیک در فروردین ماه گذشته صحنه حملات گسترده و کم‌سابقه‌ای در تاریخ آن کشور بود؛ حملاتی به فرودگاه و یک ایستگاه مترو در بروکسل، پایتخت آن کشور، که گروه موسوم به «حکومت اسلامی» (داعش) مسئولیت آنها را برعهده گرفت و ۳۴ نفر کشته و شماری زخمی برجای گذاشت.

نهم مرداد ماه پلیس بلژیک از دستگیری دو برادر، مظنون به طراحی و برنامه‌ریزی برای انجام حملاتی در آن کشور خبر داد.

وزارت کشور بلژیک می‌گوید ۴۵۷ تن از شهروندان، با ترک آن کشور، تلاش کرده‌اند به گروه‌های بنیادگرا در غرب آسیا ملحق شوند که از این شمار، ۹۰ نفر «کشته» یا «ناپدید» شده‌اند.

XS
SM
MD
LG