لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۲۲

بلژیک به ائتلاف علیه «داعش» در سوریه می‌پیوندد


در تصویر جنگنده‌های اف ۱۶ بلژیکی و هلندی در پایگاهی در ایتالیا

دولت بلژیک اعلام کرده‌است که از این پس علاوه بر عراق، به حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه «حکومت اسلامی» در سوریه نیز می‌پیوندد.

بارن لیت، سخنگوی شارل میشل، نخست‌وزیر بلژیک، ۲۴ اردیبهشت‌ماه گفته است این تصمیم بازتاب‌دهنده خواسته ائتلاف است، در عین حال بخشی از تلاش‌های مشترک همراه هلند برای نبرد با گروه موسوم به «حکومت اسلامی» (داعش) است.

هلند سه ماه پیش خبر از پیوستن به ائتلاف در سوریه را داده بود. بلژیک در حال حاضر در حملات هوایی ائتلاف در عراق حضور دارد.

آقای لیت می‌گوید دولت متبوعش این تصمیم را گرفته‌، چون به نتیجه رسیده که غیرممکن است که تنها در عراق علیه «داعش» نبرد کرد: «غیرممکن است که فقط با بمباران داعش در عراق، این گروه را نابود کرد. ما باید برای مقابله با آنها به سوریه برویم».

بلژیک در آغاز فروردین ماه صحنه حملات و انفجارهایی بود که در فرودگاه بین‌المللی بروکسل، پایتخت آن کشور و متروی این شهر رخ دادند. گروه «حکومت اسلامی» مسئولیت این حملات را که ۳۲ کشته و ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت را بر عهده گرفت.

استیون واندپوت، وزیر دفاع بلژیک، نگرانی‌ها در مورد اینکه گسترش دامنه حملات هوایی به سوریه، ممکن است افراطیون را تحریک به انجام حملات بیشتری علیه آن کشور کند، رد کرده‌است.

آقای واندپوت می‌گوید «حکومت اسلامی در هر حال به تلاش‌ها برای انجام حملات خود به جهان غرب ادامه خواهد داد».

وزیر دفاع بلژیک افزوده است «ما بخشی از ائتلاف بین‌المللی، از زمان تشکیل آن هستیم. و بر همگان عیان است که میزبان ناتو و اتحادیه اروپا هم هستیم. اگر می‌خواهیم این مشکل را حل کنیم، باید با گروه حکومت اسلامی، در همان‌جایی که الان دقیقا حضور دارند مبارزه کنیم».

ساعاتی پس از اعلام تصمیم بلژیک، وزارت دفاع آمریکا از آن کشور تقدیر کرد.

ائتلافی به رهبری آمریکا، در پی پیشروی‌های گسترده داعش در عراق و سوریه، از سال ۲۰۱۴ میلادی حملاتی هوایی را علیه این گروه آغاز کرد. ایالات متحده در عین حال از برخی گروه‌های محلی در سوریه و نیز ارتش و نیروهای امنیتی عراق، در تهاجم زمینی علیه «حکومت اسلامی» پشتیبانی می‌کند.

XS
SM
MD
LG