لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۰۶

استفاده بوکو حرام از یک دختر بچه برای حمله انتحاری با ۲۰ کشته


بازاری که انفجار در آن رخ داده است، در شهری در ایالت شمالی بورنو قرار دارد

به گفته مقام های امنیتی نیجریه، اسلام‌گرایان افراطی بوکو حرام، با بستن بمبی به دختربچه‌ای ۱۰ ساله و منفجر کردن او در بازاری شلوغ تا ۲۰ نفر را کشته و ۲۰ نفر را نیز زخمی کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز، ۲۰ دی ماه از قول یک مقام پلیس می‌گوید مواد انفجاری دور بدن این دختربچه بسته شده بود.

محلی که انفجار در آن رخ داده است، در ایالت شمالی بورنو قرار دارد؛ جایی که گروه بوکو حرام در آن دست به انجام عملیات گوناگون زده و بارها نیز صحنه انفجار بمب و حملات انتحاری بوده است.

درحالی‌که رویترز شمار کشته‌شدگان انفجار را در ساعات اولیه ۱۶ نفر برآورد کرده است، رونامه نیویورک‌تایمز در گزارشی از کشته شدن دست‌کم ۲۰ نفر در این حمله که ظهر روز شنبه اتفاق افتاده خبر داده است.

پیشتر، گزارش‌هایی در مورد استفاده از زنان ربوده شده به دست گروه بوکو حرام برای انجام حملات مرگبار منتشر شده بود.

سازمان دیدبان حقوق بشر در آبان ماه گذشته گفته بود این گروه که مکررا دست به ربودن کودکان، نوجوانان و زنان می‌زنند، علاوه بر تجاوز به زنان از آنها در فعالیت‌های مسلحانه خود یا برای کشتن دیگران استفاده می‌کنند. [بیشتر بخوانید]

حمله انتحاری روز شنبه، یک روز پس از انتشار گزارشی از سازمان عفو بین‌الملل صورت گرفته است که در آن، این سازمان مدافع حقوق بشر از کشف صدها جسد که هنوز کاملا شمارش نشده‌اند، در نیجریه خبر داده بود. افرادی که به دست گروه بوکو حرام کشته شده و جسدهایشان در بیابان‌های شمال نیجریه رها شده است.

یک مقام ارشد دولتی در منطقه گفته بود بیشتر قربانیان زنان و کودکان و افراد سالخورده‌ای هستند که در زمان حمله شبه‌نظامیان به شهر بقا نتوانسته بودند خود را فورا از مهلکه نجات دهند.

موسسه «شورای پژوهشی روابط خارجی» که دفتر آن در نیویورک آمریکا است، می‌گوید در سال گذشته میلادی بیش از ۱۰ هزار نفر قربانی خشونت‌ها در نیجریه شده‌اند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG