لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۰

موج تازه‌ای از اعتراضات خیابان‌های برزیل را فرا گرفت


یک افسر نیروی ویژه پلیس در حال نگهبانی در نواهلندا
«ده‌ها هزار» تظاهرکننده برزیلی، روز چهارشنبه پنجم تیرماه، یک روز پس از آنکه کنگره این کشور بخشی از خواست‌های اصلی آنها را برای اصلاحات پذیرفت، بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.

دور تازه راه‌پیمایی در حالی آغاز شد که تیم‌های فوتبال برزیل و اروگوئه در نیمه‌نهایی جام کنفدراسیون در «بلوُ هوریزونته»، سومین شهر بزرگ این کشور، به دیدار هم رفته بودند.

راه‌پیمایان هم‌چنان بر خواست‌های خود از جمله برای بهبود آموزش همگانی و مبارزه با فساد پای‌فشاری می‌کنند.

تظاهرات خشونت آمیز در برازیلیا
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00
لینک مستقیم

در برازیلیا، پایتخت، نیز راه‌پیمایان راهی خیابان‌ها شدند تا از جمله به میلیاردها دلار هزنیه ساختن استادیوم‌های تازه در این کشور اعتراض کنند. استادیوم‌هایی که در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

معترضان می‌پرسند چرا در شرایط کنونی اقتصادی این «هزینه زیاد» صرف برگزاری جام جهانی فوتبال می‌شود. مقام‌های برزیلی، با وجود آنکه می‌گویند دست به اصلاحات خواهند زد، بر برگزاری جام سال آینده نیز تاکید کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها در بلو هوریزونته میان نیروهای پلیس و گروهی از معترضان درگیری رخ داده است.

گروهی نیز در شهر رکیف در شمال شرق برزیل به خیابان‌ها آمده‌اند که این تظاهرات مانند راه‌پیمایی در برازیلیا، مسالمت‌آمیز و بدون درگیری گزارش شده است.

نزدیک به دو هفته از بالاگرفتن اعتراضات خیابانی در برزیل می‌گذرد. اعتراضاتی که نخست به افزایش بهای بلیت حمل و نقل همگانی انجام شد و در اندکی مدتی موجی میلیونی از معترضان به «فساد»، شرایط آموزشی، بهداشتی و دیگر مسائل را به خیابان‌ها آورد.

دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل، به معترضان گفت که صدای آنها را شنیده است.

او سوم تیرماه در پیامی با تاکید بر «مبارزه جدی با فساد»، اعلام کرد دولت او برای انجام اصلاحاتی در سازوکار سیاسی قصد دارد به یک همه‌پرسی روی آورد.

در همان زمان از اجرای یک طرح ۲۳ میلیارد دلاری (۵۰ میلیارد رئال برزیل) برای بهبود حمل و نقل همگانی خبر داد؛ او وعده‌هایی نیز برای بهبود ساز و کار آموزشی و بهداشتی داده است.

کنگره برزیل اندکی پیش از آغاز دور تازه اعتراضات، طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن بخشی از درآمد نفتی آن کشور مستقیما به آموزش و بهداشت اختصاص پیدا خواهد کرد.

سنای برزیل نیز مالیات بر حمل و نقل عمومی را کاهش داد. به این شکل از افزوده شدن بر بهای بلیت جلوگیری می‌شود.

حزب کارگر -حزبی که خانم روسف از آن می‌آید- و هم‌پیمانان آن در ساز و کار قانونگذاری برزیل در حال آماده کردن یک همه‌پرسی ملی برای انجام اصلاحات سیاسی هستند. قرار است این همه‌پرسی در پایان سال جاری میلادی، طی پنج تا شش ماه آینده، برگزاری شود.
XS
SM
MD
LG