لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۳۹

نیروگاه اتمی بوشهر «به دلیل نقص فنی ژنراتور تحت تعمیر است»


سفیر ایران گفته است کارشناسان روسی و ایرانی «هم‌اکنون در حال تعمیر» راکتور نیروگاه بوشهر هستند
محمدرضا سجادی، سفیر ایران در مسکو، بیستم خرداد ماه به خبرگزاری روسی «ایتارتاس» گفت که راکتور نیروگاه هسته‌ای بوشهر «به‌دلیل نقص فنی در ژنراتور اصلی» ‪آن تعمیر قرار گرفته است‬.

سفیر ایران گفته است کارشناسان روسی و ایرانی «هم‌اکنون در حال تعمیر» این راکتور هستند.

آقای سجادی به «ایتارتاس» گفته است نقص فنی «به خاطر زمین‌لرزه اخیر بوشهر نیست» ولی اشاره‌ای به زمان پیش آمدن این «نقص فنی» نکرده، در حین حال مشخص نیست آیا این مشکل به خاموشی راکتور انجامیده است یا نه.

این گفته‌ها چند هفته پس از آن بیان می‌شود که نگرانی‌هایی در مورد آسیب احتمالی به این نیروگاه اتمی در پی زمین‌لرزه ۶.۳ ریشتری بوشهر در بیستم فروردین ماه منتشر شد.

پس از آن زمین‌لرزه، کشورهای عربی کناره خلیج فارس از «آسیب» دیدن احتمالی نیروگاه بوشهر ابراز نگرانی کرده بودند. شورای همکاری خلیج فارس نیز از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته بود تا هیئتی را برای بررسی خسارات وارد آمده احتمالی، به این نیروگاه اعزام کند.

در پی این درخواست، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، ۲۱ اردیبهشت ماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بحرین گفت: «به نظر من بهتر است که کارشناسانی به ایران فرستاده شوند تا امنیت رآکتور اتمی بوشهر را بررسی کنند.»

اما پیش از درخواست آقای آمانو و پس از ابراز نگرانی‌های کشورهای عربی، معاون سازمان انرژی اتمی ايران نگرانی‌ها درباره ايمنی نيروگاه اتمی بوشهر را «غيرکارشناسی» خوانده و گفته بود که اين نيروگاه در برابر زمین‌لرزه‌ای به قدرت حداقل هشت ريشتر مقاوم است.

در همان زمان سخنگوی شرکت «اتم استروی اکسپورت» روسیه، پیمانکار ساخت نیروگاه اتمی بوشهر نیز گفته بود که نیروگاه «هیچ آسیبی ندیده و فعالیت آن به شکل عادی ادامه دارد».

در تازه‌ترین خبرها در این مورد نیز هفته پیش، خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول دیپلمات‌های غربی گزارش داد که بعد از زمین‌لرزه ۲۰ فروردین ماه، به ساختمان راکتور این نیروگاه آسیب وارد آمده است؛ اما در آن زمان هم منابع روسی بلافاصله این خبر را تکذیب کردند.

پس از این تکذیبیه‌ها، گفته‌های سفیر ایران در روسیه در مورد «نقص فنی» در نیروگاه اتمی هرچند مشخص نمی‌کند که آیا «فعالیت آن به شکل عادی ادامه دارد» یا نه ولی دست‌کم از «تعمیر» راکتور آن حکایت دارد.

پیش از این نیز خبرها و گزارش‌هایی در مورد «خاموشی» یا «فعال نبودن» نیروگاه اتمی بوشهر منتشر شده بودند. برای نمونه در پایان سال گذشته فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، خبر داده بود که در ژنراتور نیروگاه هسته‌ای بوشهر اشکالی پیش آمده و باعث قطع این نیروگاه از شبکه شده‌ است.
XS
SM
MD
LG