لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۱۱

اعتراض روسیه به کارتون «شارلی ابدو» در مورد سقوط هواپیما


انتشار کارتون‌هایی در مجله فکاهی «شارلی ابدو» در مورد سقوط هواپیمای مسافربری «متروجت» روسیه، با اعتراض مسکو روبه‌رو شده است.

کاخ کرملین روسیه و گروهی از مقام‌های سیاسی روسیه، ۱۵ آبان اعتراض و خشم خود را از کارتون‌های منتشرشده نشان دادند.

در فضای مجازی نیز انتشار این دو کارتون با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است و گروهی از شهروندان به انتقاد از آن پرداخته‌اند.

یکی از کارتون‌های منتشر شده مردی را شبیه اعضای گروه موسوم به «حکومت اسلامی» نشان می‌دهد که زیر تکه‌های در حال سقوط هواپیمای مسافربری ایستاده است. متن آن نیز این است: «داعش: هوانوردی (نیروی هوایی) روسیه بر شدت بمباران‌های خود می‌افزاید.»

در کارتون دیگری نیز در همان شماره، جمجمه یکی از قربانیان سقوط هواپیما دیده می‌شود و متنی با عنوان: «خطر پرواز با خطوط هوایی ارزان روسیه».

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه، کارتون‌های منتشر شده را «نمونه‌ای مثال‌زدنی از توهین به مقدسات» توصیف کرده است.

آقای پسکوف به خبرگزاری فرانسه و دیگر خبرنگاران گفته است «این‌ (کارتون‌ها) هیچ ارتباطی به دمکراسی، آزادی بیان یا هیچ چیز دیگری ندارند. آنها به طور روشن توهین به مقدسات هستند».

بنا بر گزارش‌ها، گروهی از قانون‌گذاران روسیه از دولت آن کشور خواسته‌اند تا نشریه فکاهی فرانسوی را در فهرست «مکتوبات افراطی» قرار دهد.

الکسی پوشکوف، رئیس دومای روسیه، در گفت‌وگویی با خبرگزاری «تاس» از لزوم واکنش دولت فرانسه به کارتون‌ها سخن گفته است.

هواپیمای خطوط روسی «متروجت» (کاگلاماویا) شنبه گذشته در حالی که از شرم‌الشیخ مصر راهی سن‌پترزبورگ در روسیه بود، بر فراز آسمان مصر از صفحه رادار ناپدید شد. ساعتی بعد تکه‌های هواپیما پیدا شد. تمام ۲۲۴ سرنشین هواپیما در پی سانحه کشته شدند. دلیل سانحه هنوز مشخص نیست، اما بر احتمال تروریستی بودن آن، و انفجار هواپیما در مسیر پرواز، افزوده شده است.

در پی سقوط ایرباس متروجت، شاخه‌ای از «حکومت اسلامی» با عنوان «ولایت سینا» در شبکه‌های مجازی گفته بود آنها هواپیما را ساقط کردند.

XS
SM
MD
LG