لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۲۱

کلپر می‌گوید ادعای تازه در ارتباط با روسیه «از جامعه اطلاعاتی آمریکا درز نکرده»‎‎


جیمز کلپر

جیمز کلپر، مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا گفته در مورد درز اطلاعات محرمانه به مطبوعات، در حاشیه اطلاعات مربوط به حملات سایبری روسیه، با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، گفت‌وگو کرده‌است.

بنا به گزارش رویترز، آقای کلپر عصر ۲۲ دی ماه، در بیانیه‌ای گفته او معتقد است جامعه اطلاعاتی ایالات متحده نقشی در درز ادعای مربوطه نداشته‌است.

برخی رسانه‌ها و شبکه‌های خبری آمریکا، به‌تازگی گزارش داده‌اند که در دیدار اخیر روسای سازمان‌های امنیت‌اطلاعاتی آمریکا با دونالد ترامپ، «به رئیس‌جمهوری منتخب آن کشور گفته‌اند گزارش تائیدنشده‌ای وجود دارد که روسیه اطلاعات شخصی و مالیِ قابل بهره‌برداری در مورد دونالد ترامپ در اختیار دارد».

بنا بر گزارش‌ها این ادعای تازه در حاشیه‌ مدارکی بوده که در واقع در ارتباط با «حملات سایبری روسیه» به کارزار انتخاباتی آمریکا، به‌طور مشخص به حزب دمکرات و ستاد هیلاری کلینتون، به رئیس‌جمهوری و رئیس‌جمهوری منتخب ارائه شده‌است.

انتشار این گزارش‌ها در رسانه‌های ایالات متحده، ساعاتی پیش از نخستین کنفرانس خبری آقای ترامپ، با واکنش فوری او در توئیتر روبه‌رو شده بود که این «خبر جعلی- یک تصفیه حساب کامل سیاسی است».

سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیز این ادعا که کرملین اطلاعاتی قابل بهره‌برداری از رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در اختیار دارد، را رد کرده است.

آقای ترامپ در جریان نشست خبری خود نیز گفت «تصمیم سازمان‌های اطلاعاتی در مورد مطالبی که نادرست بوده، شرم‌آور است، کاری که در دوره آلمان نازی می‌توانست انجام شود».

بیشتر بخوانید: پوشش زنده کنفرانس خبری رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا

آقای ترامپ در آخرین ساعات ۲۲ دی ماه نیز در توئیتر خود انتقاداتی را متوجه «برخی رسانه‌ها» کرد و گفت «چند تایی از سازمان‌های تولید کننده خبر جعلی در کنفرانس خبری بودند، اما مردم کاملا متوجه شدند موضوع چیست».

جیمز کلپر در بیانیه‌ای که پس از گفت وگو با ترامپ صادر کرده گفته: «من نگرانی عمیق خود را از درز (ادعا) به رسانه‌ها بیان کردم. هر دو توافق داریم که (درز ادعا) به‌شدت به امنیت ملی ما آسیب زده و زیان‌آور است».

به گفته کلپر «ما در عین حال در مورد سندی از طرف یک شرکت خصوصی امنیتی، که طی ماه‌های گذشته در حلقه اعضای کنگره و رسانه‌ها می‌چرخیده، حتی پیش از آنکه جامعه اطلاعاتی از آن باخبر شود، گفت‌وگو کردیم».

او افزوده: «تاکید می‌کنم که این سند، از طرف جامعه اطلاعاتی آمریکا تهیه نشده و من باور ندارم که درز آن از داخل جامعه اطلاعاتی صورت گرفته باشد».

خبرگزاری‌هایی که خبر ادعای تائیدنشده را منتشر کرده‌اند، از جمله رویترز یا آسوشیتدپرس، به هویت مقام‌های طرف گفت‌وگوی خود اشاره‌ای نکرده‌اند.

در ادامه بیانیه آقای کلپر آمده است «جامعه اطلاعاتی هیچ‌گونه قضاوتی در مورد صحت این سند ندارد، و ما برای ارائه برآورد خود، به هیچ‌شکلی بر این سند تکیه نکرده‌ایم. در هر حال، بخشی از تعهدات کاری ما این است که اطلاعات لازم، در جهت ایجاد کامل‌ترین تصویر از هر مسئله‌ای که بر امنیت ملی ما تاثیرگذار است را در اختیار سیاستمداران قرار دهیم».

مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا در پایان بیانیه خود اضافه کرده است که رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا از زنان و مردانی که در جامعه اطلاعاتی ایالات متحده کار می‌کنند، قدردانی کرده و من هم بار دیگر اطمینان دادم که این نهاد برای خدمت به دولت او و مردم آمریکا در آماده‌باش قرار دارد.

XS
SM
MD
LG