لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۲۹

کومرتس‌بانک آلمان ۱.۵ میلیارد دلار جریمه به آمریکا می‌پردازد


دفتر بانک در کلن آلمان

کومرتس‌بانک آلمان موافقت کرده است برای رفع اتهام‌ها مربوط به نقض تحریم‌های ایران و کشورهایی دیگر، یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار جریمه به آمریکا پرداخت کند.

مقام‌های ایالات متحده ۲۱ اسفند ماه گفتند علاوه بر پرداخت این جریمه بانک آلمانی با انجام تحقیقات در مورد کنترل پول‌شویی نیز موافقت کرده است.

پرداخت این جریمه باعث می‌شود تا تعقیب قضایی وزارت دادگستری آمریکا علیه این بانک بزرگ آلمانی به تعویق بیافتد.

این بانک متهم بوده است که در سیستم مالی آمریکا، دانسته، به نقل و انتقال پول برای افرادی دست زده است که در فهرست سیاه تحریم‌ها قرار داشتند. این روند دست‌کم از سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ میلادی ادامه داشته است. بخشی از این نقل و انتقال از طریق پنهان کردن اطلاعات مبالغ واریزی انجام شده است.

اتهام‌های مقام‌های آمریکایی شخص خاصی را در بر نگرفته است، اما گفته شده پنج تن از مدیران این بانک که مقر اصلی آن در فرانکفورت است از کار کنار گذاشته شده‌اند. از جمله این افراد یکی از مقام‌های عالی‌رتبه پیشین بانک در دفتر آن در نیویورک است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید خود کومرتس‌بانک هنوز واکنشی به گزارش‌ها نشان نداده است. هرچند بانک آلمانی در ماه فوریه گذشته گفته بود ۱.۴ میلیارد یورو برای هزینه‌های قانونی، در ارتباط با تحقیقات مقام‌های آمریکایی، کنار گذاشته است.

این دومین بانک بزرگ آلمان در آذر ماه گذشته با دولت آمريکا به تفاهمی مقدماتی رسيده بود، که بنا بر گزارش‌ها، اساس آن پرداخت جریمه به دلیل نقض تحريم‌ها عليه ايران و سودان و پول‌شويی بود.

پیش از کومرتس‌بانک نیز چنیدن بانک دیگر اروپایی برای تعویق یا متوقف کردن اتهام‌های آمریکا در مورد پول‌شویی یا دور زدن تحریم‌های کشورهایی مانند ایران، با پرداخت جریمه‌های بعضا سنگین موافقت کرده بودند.

ب‌ان‌پ پاریبا فرانسه از جمله بانک‌هایی بود که در تیر ماه سال جاری خورشیدی موافقت کرد تا به عنوان مجازات نقض تحریم‌های آمریکا علیه چند کشور از جمله ایران، ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار جریمه پرداخت کند.

XS
SM
MD
LG