لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۰۹

ارتش سوریه می‌گوید «حمله سنگین» به شرق دمشق را «دفع کرده‌است»


دود ناشی از انفجار در جوبر

در آستانه دور تازه‌ای از مذاکرات سوریه توسط سازمان ملل، شماری از شورشیان به شرق دمشق «حمله سنگینی» انجام داده‌اند؛ ارتش سوریه از «دفع حمله» خبر داده‌است، اما برخی گزارش‌ها از ادامه درگیری‌ها حکایت دارند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید هر دو گروه «ارتش آزاد سوریه» و گروه‌های جهادی در حمله روز یک‌شنبه ۲۹ اسفند دست داشته‌اند. حمله‌ای که به مناطق جوبر و عباسین، در دو کیلومتری شرق دیوارهای شهر قدیم دمشق صورت گرفته‌است.

بنا بر این گزارش نیروهای ارتش سوریه، در پاسخ، دست به بمباران «شدید» مناطق تحت تصرف شورشیان زده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید ارتش موفق شده حمله شورشیان را دفع کند و شورشیان «تلفات زیادی داده‌اند».

شماری از شاهدان وقایع به رویترز گفته‌اند تانک‌ها و نیروهای ارتش سوریه در مناطقی که درگیری‌ها رخ داده دیده می‌شوند، اما در عین حال صدای انفجار و تیراندازی در منطقه جوبر همچنان به‌گوش می‌رسید.

خیابان‌های مناطق جوبر و عباسین «خالی» گزارش شده‌اند و گفته می‌شود مغازه‌ها تعطیل و شهروندان غیرنظامی از مناطق نزدیک محل درگیری‌ها دور شده‌‌اند.

در سال گذشته میلادی، ارتش سوریه، شبه‌نظامیان حامی بشار اسد که ایران عمده آن‌ها را سازمان‌دهی می‌کند، با حمایت هوایی روسیه، موفق شدند کل شهر حلب را پس از سال‌ها درگیری به تصرف خود درآورند.

از آن زمان نیروهای دولتی و حامیانش در تلاش بوده‌اند تا به مقاومت شورشیان در اطراف دمشق خاتمه داده و کنترل کامل مناطق اطراف پایتخت را در دست گیرند.

شورشیان، طی ماه‌ها به حملات خود در غوطه شرقی، مهم‌ترین منطقه تحت تصرف خود، ادامه داده‌اند.

جنگ داخلی سوریه وارد هفتمین سال خود شده‌است. زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در آغاز سال هفتم این جنگ آن را «بدترین فاجعه شکل‌گرفته به‌دست بشر از زمان جنگ دوم جهانی» نامیده بود.

صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف، نیز گفته‌است که در سال ۲۰۱۶ میلادی شمار «کشته‌ها، قطع عضو و سربازگیری از میان کودکان، به‌طور مشخصی رشد کرده» و وضعیت کودکان، از هر زمان دیگری طی جنگ داخلی سوریه، بدتر شده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG