لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۴

ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران «بر شدت حملات در درعا افزوده‌اند»


تصاویری که خبرگزاری فرانسه روز ۲۱ خرداد ماه منتشر کرده نشان‌دهنده انفجارهایی در مناطق تحت کنترل شورشیان در درعا است

شماری از فرماندهان «ارتش آزاد سوریه» می‌گویند نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، همزمان با افزایش حملات هوایی، در حال تجدید قوا در اطراف درعا هستند، و «احتمالا» آماده انجام عملیاتی گسترده برای تصرف کامل آن می‌شوند.

سخنگوی گروه موسوم به «جبهه جنوب» می‌گوید لشکر چهارم نیروهای دولتی سوریه همراه شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، در اطراف درعا موضع گرفته‌‌، و ممکن است آماده انجام عملیاتی گسترده برای تصرف کامل این منطقه‌ی هم‌مرز با اردن می‌شوند.

طی روزهای گذشته خبرگزاری‌ها از افزایش حملات هوایی، بمباران بشکه‌ای و نیز پرتاب موشک‌های موسوم به «فیل» -مواد انفجاری دست‌سازی که با استفاده از راکت پرتاب می‌شوند- به بخش‌هایی از درعا گزارش داده‌اند. تصاویری که خبرگزاری فرانسه روز ۲۱ خرداد ماه منتشر کرده نشان‌دهنده انفجارهایی در مناطق تحت کنترل شورشیان در این شهر است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید حملات هوایی و موشکی به‌طور مشخص در مناطق جنوبی شهر افزایش پیدا کرده‌است؛ مناطقی که در نزدیکی مرز اردن قرار داشته و از اهمیت راهبردی زیادی برخوردار هستند.

درعا همان جایی‌ست که شـش سال پیش اعتراضات اولیه و عمدتا مسالمت‌آمیز به حکومت بشار اسد در آن آغاز شد. این اعتراضات با سرکوب گسترده نیروهای دولتی روبه‌رو شد و این سرکوب‌ها سوریه را به جنگ داخلی سوق داد، جنگی که خود یکی از دلایل شکل‌گیری و فعالیت گروه‌هایی مانند «حکومت اسلامی» در این کشور و دیگر مناطق جهان به شمار می‌رود.

یکی از سخنگویان «جبهه جنوب» وابسته به «ارتش آزاد سوریه» به رویترز گفته است نیروهای کارآزموده «لشکر چهارم»ِ ارتش سوریه همراه شماری از شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و دیگر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به منطقه آمده‌اند.

به‌نظر می‌رسد ارتش سوریه دست به تجدید قوا زده و شماری از شورشیان، این رخدادها را نشانه‌ای از آماده‌شدن نیروهای دولتی برای حمله‌ای گسترده به مناطق تحت کنترل خود برآورد کرده‌اند.

رویترز به نقل از ادهم الکراد، یکی از فرماندهان «ارتش آزاد» می‌گوید «رصدهای اطلاعاتی» این گروه نشان می‌دهد «نیروهای ارتش با جنگ‌افزارهای سنگین به منطقه اعزام شده‌اند». او افزده است «اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند شاهد تجدید قوای بسیار گسترده‌ [نیروهای دولتی] خواهیم بود».

ارتش سوریه و یا دولت آن کشور به این گزارش‌ها، از جمله حملات هوایی و افزایش نیروهای نظامی، واکنش نشان نداده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، درعا، یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای اخیر میان نمایندگان ایالات متحده و روسیه است. اخیرا گزارش شده‌ که فرستادگان ایالات متحده و روسیه، دیدارهایی داشته و در مورد ایجاد یک «منطقه کاهش تنش» در سوریه مذاکره کرده‌اند. گفته شده این مذاکرات که هنوز در مراحل مقدماتی است بر تعیین مرزهای یک منطقه امن در استان درعا تمرکز دارد. آمریکا خواستار آن شده‌است که مناطق کاهش تنش بدون حضور ایران شکل بگیرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG