لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۱۱

دخالت پلیس ضدشورش هلند برای پایان‌دادن به تجمع حامیان اردوغان در روتردام


هواداران اردوغان در برابر کنسولگری ترکیه در روتردام

پلیس ضد شورش هلند برای پایان دادن به چند ساعت تجمع شماری از هواداران رئیس‌جمهوری ترکیه در شهر روتردام، دست به مداخله زده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس ضدشورش در این بندر بزرگ غرب هلند، با پوشش کامل و مجهز به خودروهای آب‌پاش، هواداران رجب طیب اردوغان که در برابر کنسولگری ترکیه جمع شده بودند را، به‌زور، مجبور به ترک محل کرده‌است.

این واقعه در بامداد ۲۲ اسفند، بخشی از تازه‌ترین تنش‌ها میان ترکیه و پایتخت‌های اروپایی به شمار می‌رود.

پیش از این دولت هلند، مجوز فرود هواپیمای وزیر خارجه ترکیه را لغو کرده بود. مولود چاووش‌اغلو قصد داشت برای تشویق مهاجران ترک به رای‌دادن به تغییرات قانون اساسی، در هلند سخنرانی کند.

تغییرات اخیر در قانون اساسی ترکیه که از جمله به افزایش اختیارات رئیس‌جمهوری می‌انجامد، با انتقادهایی در اروپا روبه‌رو شده‌است.

این نخستین بار نیست که سخنرانی یا برنامه تبلیغاتی همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه، در یکی از کشورهای اروپایی لغو می‌شود و پیش از این نیز اجرای برخی از برنامه‌ها در آلمان، اتریش یا سوئیس متوقف شده بود.

رئیس‌جمهوری ترکیه، ساعتی پس از لغو مجوز فرود هواپیمای چاووش‌اغلو به هلند، هلندی‌ها را «بقایای نازی‌ها» و «فاشیست» نامیده بود. اردوغان قبل از این گفته‌ها، دولت آلمان را نیز «نازی» خطاب کرده بود.

مقام‌های هلند گفته بودند جلوگیری از سفر آقای چاووش‌اغلو به دلیل «خطر برای نظم و امنیت عمومی» صورت پذیرفته است. نخست‌وزیر هلند، تشبیهات اردوغان را «اظهاراتی ابلهانه» توصیف کرده وزیر خارجه آلمان نیز گفته بود این سخنان تنها به پیچیده‌تر شدن روابط طرف‌ها می‌انجامد.

در پی لغو شماری از برنامه‌های تبلیغاتی در آلمان، وزیر خارجه ترکیه نیز به‌شدت به برلین تاخته بود و دولت آلمان را متهم به «فشار هدفمند» بر شهروندان ترک‌تبار کرده بود. آنچه برلین رد کرد و در این مورد نیز وزیر خارجه آلمان گفته بود در قانون آن کشور نه دولت فدرال، که مقام‌های محلی مسئولیت امنیت برنامه‌ها را برعهده دارند و خود آن‌ها در این مورد تصمیم گرفته‌اند.

دخالت پلیس ضدشورش هلند برای پایان دادن به تجمعات در روتردام در حالی صورت گرفته که مقام‌های امنیتی آن کشور جلوی سخرانی یکی دیگر از وزیران دولت ترکیه را که در راه رتردام بود، گرفته‌اند.

وزارت خارجه ترکیه گفته سفارت و کنسولگری هلند در آنکارا «به‌دلایل امنیتی» تعطیل شده و از سفیر هلند نیز خواسته فعلا به ترکیه برنگردد.

هواپیمای چاووش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه به پاریس رفته، و او قرار است در تجمعی مشابه در پایتخت فرانسه شرکت کند.

دیدن نظرات (۷۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG