لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۲۷

جمعه خونین مصر پس از مرسی


هواداران مرسی یکی از زخمی‌شدگان را از محل درگیری با ارتش، در برابر مقر گارد ریاست جمهوری، دور می‌کنند
هواداران مرسی یکی از زخمی‌شدگان را از محل درگیری با ارتش، در برابر مقر گارد ریاست جمهوری، دور می‌کنند
پس از آنکه ارتش مصر، محمد مرسی را از مقام ریاست جمهوری برکنار و قانون اساسی را معلق کرد، جمعه چهاردهم تیرماه هواداران مرسی از یک سو و مخالفان او از سوی دیگر به خیابان‌ها آمدند و درگیری‌ها در این کشور چندین کشته برجای گذاشت.

هواداران مرسی پیشتر اعلام کرده بودند که در روز جمعه دست به راهپیمایی خواهند زد، سران جنبش اعتراضی «تمرد» مصر نیز از مخالفان مرسی خواسته بودند در خیابان‌ها بمانند. ارتش مصر نیز گفته بود اجازه برگزاری اعتراضات «مسالمت‌آمیز» را از کسی نمی‌گیرد.

اما اعتراضات مصر، مانند روزهای گذشته، چندان با مسالمت پی‌گیری نشد و گزارش‌هایی از درگیری‌های هواداران مرسی و ارتش و نیز مخالفان منتشر شده است که بین ۲۶ تا ۳۰ کشته برجای گذاشته است.

بخشی از این درگیری‌های خونین در اطراف میدان تحریر رخ داده‌اند و در آن دو گروه مخالف و هوادار مرسی -بنا بر گزارش‌ها- با آنچه در دست داشتند از چوب و چماق تا بطری به زد و خورد با هم پرداخته‌اند.

در شهر اسکندریه نیز درگیری‌ها تلفات جانی برجا گذاشته است. در این شهر نیز دو گروه از کوکتل مولوتف، سنگ و شبیه این‌ها برای حمله به یکدیگر استفاده کرده‌اند. دست‌کم ۱۲ نفر در این شهر جان خود را از دست داده‌اند.

در مجموع گزارش‌ها از درگیری‌ها در حداقل هشت استان مصر می‌گویند.

در قاهره هواداران مرسی پس از نماز جمعه به سوی پایگاه مرکزی گارد ریاست جمهوری که رئیس‌جمهوری برکنار شده در آن نگه‌داری می‌شود حرکت کردند. این آغاز درگیری شدیدی بین ارتش و معترضان شد.

شلیک به هواداران مرسی جان دست کم سه نفر را گرفت.

در این میان چهره‌های سرشناس اخوان‌المسلمین، از جمله رهبر این گروه، در جمع هوادران مرسی سخنرانی کرده و بر ارتش و دولت موقت تاختند. آنها گفته‌اند تا زمان بازگشت مرسی به قدرت دست از اعتراض بر نمی‌دارند. البته مخالفان مرسی نیز از روز جمعه برنامه‌هایی را برای حضور خیابانی، طی هفته پیش رو اعلام کرده‌اند.

پس از سخنرانی‌ها و درگیری‌های اولیه، هواداران مرسی خواستند خود را به میدان تحریر، که محل اصلی تجمع مخالفان مرسی‌ست برسانند.

درگیری‌های شدید و خونین میان آنها، عمدتا در ورودی‌های میدان تحریر‌ رخ داده است. طی ساعت‌های متمادی ورودی‌های میدان تحریر و محله‌های اطراف صحنه نبرد این دو گروه بوده است.

در برخی موارد نیز هواداران مرسی با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند. علاوه بر قربانیان غیرنظامی، گزارش‌ها از زخمی شدن سربازان مصری نیز حکایت دارد.

بنا بر گزارش‌ها گفت‌وگوهایی با محمد مرسی انجام شده تا او هوادران خود را از خشونت نهی کند. هرچند خشونت‌هایی که گزارش شده‌اند تنها از سوی هواداران او صورت نگرفته است.

شیخ الازهر نیز روز گذشته در سخنانی گفت «دین و ملی‌گرایی از خون‌ریزی به دور است. دنیا ارزش یک قطره خون ریخته شده یک مظلوم را ندارد».

پس از این درگیری‌های خونین، شب گذشته اوضاع قاهره آرام گزارش شده‌ است.

کشورها و ساز و کارهای بین‌المللی به خشونت‌ها و تشنج‌های روز جمعه واکنش نشان داده‌اند.

ایالات متحده از طرف‌ها خواسته است از خشونت دوری و آن را محکوم کنند.

اتحادیه آفریقا نیز عضویت مصر را به دلیل اقدام ارتش در سرنگونی محمد مرسی معلق کرده است.

ناوی پیلای، رئیس امور حقوق بشری سازمان ملل متحد نیز از دستگیری‌های گسترده اعضای اخوان‌المسلمین ابراز نگرانی کرده است.

طی روزهای گذشته نیز مقام‌های کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی علاوه بر نشان دادن نگرانی خود از ورود ارتش به کارزار سیاسی، خواسته بودند تا هر چه زودتر قدرت در انتخاباتی همگانی به غیرنظامیان باز گردانده شود.
XS
SM
MD
LG