لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۷

اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای مصری وجود دود در کابین را تایید کرد


یکی از دستگاه‌های ضبط داده‌ها و مکالمات هواپیما

اطلاعات اولیه از یکی از «جعبه‌های سیاه» هواپیمای مصری که بیش از یک ماه از سقوطش می‌گذرد، حاکی از وجود دود، دمای بالا و احتمال بروز آتش‌سوزی در کابین است.

پیش از این «سیستم گزارش و ارتباطی هواپیما» پیام‌هایی را مخابره کرده بود که نشان می‌داد داخل کابین، در توالت هواپیما، دود وجود داشته است. در گزارشی در این مورد در اول خرداد ماه این احتمال مطرح شده بود که در هواپیما قبل از سقوط، آتش‌سوزی رخ داده است.

هر دو جعبه سیاه هواپیما، که اطلاعات و مکالمات داخل کابین را ضبط می‌کنند، پس از هفته‌ها، در دریای مدیترانه، جایی‌که هواپیما سقوط کرد، پیدا شدند. داده‌های یکی از جعبه‌های سیاه، پس از تعمیر، پیاده‌سازی شده است. جعبه دیگری که مخصوص ثبت مکالمات است، همچنان در دست تعمیر است.

به گفته کمیته بررسی سوانح هوایی مصر، داده‌های اولیه دستگاه‌های ضبط اطلاعات «پیام‌های سیستم گزارش و ارتباط را تائید می‌کنند».

به گفته این کمیته نشانه‌هایی از دمای بالا و دود در کابین به دست آمده است. این نخستین شواهد مشخص از داخل کابین است که احتمال وقوع آتش‌سوزی را تقویت می‌کند.

کمیته مصری تاکید کرده که اطلاعات موجود هنوز به بررسی و تحلیل بیشتری نیاز دارند تا دلیل و منبع سانحه را مشخص کنند.

آزمایشگاه ویژه‌ای در فرانسه نیز در حال تعمیر جبعه سیاه دوم است؛ فرانسه مبدا پرواز هواپیمای مصری‌ست، در عین حال هواپیما ساخت شرکت ایرباس بود که بخش عمده‌ای از آن در فرانسه قرار دارد. ۱۵ نفر از مسافران نیز اهل این کشور بودند. بازرسان دفتر ملی امنیت پرواز آمریکا نیز در تحقیقات حضور دارند. موتو هواپیما را شرکت آمریکایی «پرت‌اندویتنی» می‌سازد.

تعمیر دستگاه دوم، گفت‌وگوهای خلبان‌ها، اخطارهای داخل کابین و سروصدای احتمالی موتور را در بر می‌گیرد که می‌تواند به مشخص شدن نتیجه نهایی کمک مهمی بکند.

هنوز هیچ یک از احتمالات کنار گذاشته نشده‌اند، اما خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های فعلی و پیشین هوانوردی نقل کرده است که به احتمال بیشتر هواپیما دچار مشکل فنی شده است.

دادستانی پاریس در روز دوشنبه پرونده‌ای را در رابطه با «قتل غیرعمد» در این مورد باز کرد، اما گفته به دنبال آثار وقوع حمله‌ای تروریستی در این سانحه نیست.

در اکتبر سال گذشته یک هواپیمای روسی با ۲۲۴ سرنشین در آسمان مصر، در پی یک انفجار تروریستی سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند. در ماه مارس نیز مردی که ظاهرا از ثبات روانی برخوردار نبود، با استفاده از کمربند انفجاری تقلبی یک هواپیمای «هواپیمایی مصر» را ربود و به قبرس برد. در آن واقعه به کسی آسیبی نرسید و این مرد نیز بازداشت شد. اما در هر صورت این وقایع، بر صنعت گردشگری مصر تاثیرات مخربی گذاشته‌اند؛ صنعتی که از سال ۲۰۱۱ به این سو، از زمان سرنگونی حسنی مبارک و سپس رخدادها و تنش‌های مرگبار داخلی، با بحران روبه‌رو بوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG